Kwartet im. Aleksandra Tansmana w składzie: Rafał Dudzik – I skrzypce, Stanisław Gadzina – II skrzypce, Jakub Grabe-Zaremba – altówka i Joanna Dudzik – wiolonczela powstał w 2008 r. z inicjatywy koncertmistrzów orkiestry Opery i Filharmonii Podlaskiej – Europejskiego Centrum Sztuki w Białymstoku. Od 10 lat artyści propagują muzykę kameralną, łącząc perły repertuaru kwartetowego z dziełami twórców mniej znanych lub zapomnianych, ze szczególnym uwzględnieniem kompozycji swojego patrona – wybitnego polskiego kompozytora Aleksandra Tansmana. Członkowie Kwartetu są absolwentami renomowanych uczelni muzycznych w kraju i za granicą, gdzie studiowali pod kierunkiem wybitnych profesorów: T. Gadziny, J. Jakimowicz-Jakowicz, I. Wojciechowskiej, W. Promińskiego, I. Albrecht, H. Beyerle, A. Zielińskiego. Doskonaląc swój warsztat, uczestniczyli w kursach mistrzowskich prowadzonych przez należących do światowej czołówki artystów i pedagogów, takich jak: M. Jaszwili, T. Tomaszewski, P. Janowski, R. Staar, P. de Clerck, H. Kobayashi, C. Lelong, H. Rohde, F. Schwartz, J. Diesselhorst, C. Ilea, F. Peticelli, Kwartet Camerata i Philharmonia Quartett Berlin. Z Kwartetem współpracują najwybitniejsi muzycy polscy i zagraniczni – jak np. prof. Tomasz Strahl czy Kevin Kenner (USA). Zespół ma w swoim dorobku udział w prestiżowych festiwalach, m.in. Laboratorium Muzyki Współczesnej i Sanus per Artem. Koncertował również na zaproszenie Senatu RP w Mołdawii oraz w pałacu prezydenckim na Malcie.

W styczniu 2024 r. ukazał się album CD zespołu: Alexandre Tansman: String Quartets nos. 3&4, Triptyque (wyd. Chopin University Press).
Niezwykle bogata spuścizna kompozytorska Tansmana obejmuje bardzo szerokie spektrum form i gatunków muzyki instrumentalnej, wokalno-instrumentalnej i scenicznej, z wyjątkiem muzyki sakralnej. W aspekcie stylistyczno-estetycznym twórczość ta jest w pełni reprezentatywna dla francuskiej odmiany neoklasycyzmu w muzyce XX wieku. […] W dziedzinie muzyki kameralnej, obejmującej niepełna trzydzieści utworów na różne obsady instrumentalne, poczesne miejsce zajmuje kwartet smyczkowy, uważany przez samego kompozytora za najczystszą formę muzyczną: „W kwartecie nie da się oszukiwać” – zwykł był mawiać. Utworów reprezentujących ten gatunek Tansman skomponował dziewięć i powstały one w ciągu czterdziestu lat jego drogi twórczej. Trzy kompozycje utrwalone na płycie pochodzą z wczesnego okresu, a mianowicie z lat 1925, 1930 i 1935. Są one pokrewne pod względem zarówno stylistycznym, jak i ekspresyjnym oraz stanowią ukłon kompozytora w stronę liczącej sobie blisko dwa stulecia tradycji gatunku. (Tomasz Baranowski; opis pochodzi ze strony internetowej UMFC)