Zaczynamy VII edycję Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Dyrygentów im. Witolda Lutosławskiego

W niedzielę, 15 maja, o godz. 19.00 zapraszamy do Sali Koncertowej przy Podleśnej na wyjątkowy muzyczny wieczór inaugurujący VII edycję Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Dyrygentów im. Witolda Lutosławskiego. Orkiestra Opery i Filharmonii Podlaskiej zagra pod batutą Mirosława Jacka Błaszczyka.

Wieczór rozpocznie kompozycja Hommage à Johannes Brahms op. 59 Krzysztofa Meyera, dla którego muzyka Brahmsa jest szczególnie bliska. Dzieło na orkiestrę symfoniczną powstało dla uczczenia 150. rocznicy urodzin niemieckiego kompozytora. Melomani usłyszą także Koncert podwójny na skrzypce, altówkę i orkiestrę Krzysztofa Pendereckiego. Kompozycja już od pierwszych akordów zaskakuje liryzmem, wyczuleniem na barwę dźwięku i perfekcją w budowaniu nastroju. Solistami będą: Rafał Dudzik (skrzypce) oraz Katarzyna Budnik (altówka). Wieczór zakończy kompozycja patrona Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Dyrygentów – Witolda Lutosławskiego – Wariacje symfoniczne. Skomponowane w 1938 r. Wariacje stały się pierwszym świadectwem nieprzeciętnego talentu 25-letniego wtedy twórcy, który sam uważał ich prawykonanie w kwietniu 1939 za swój oficjalny debiut kompozytorski. Dzieło imponuje świeżością inwencji i wyjątkowym opanowaniem techniki kompozytorskiej. 

Od poniedziałku, 16 maja, na Dużej Scenie Opery i Filharmonii Podlaskiej będą trwały przesłuchania młodych adeptów sztuki dyrygenckiej, biorących udział w tegorocznej edycji OKMD. Przesłuchania będą otwarte – przez cztery dni każdy będzie mógł bezpłatnie odwiedzić gmach Opery przy ul. Odeskiej, by posłuchać utworów dyrygowanych przez młodych artystów.

Pierwszy etap przesłuchań, w którym weźmie udział 24 uczestników, odbędzie się 16 i 17 maja. Każdy dyrygent wybierze dwa utwory z grupy A (Carl Maria von Weber – Uwertura do opery „Wolny strzelec”, Gioacchino Rossini – Uwertura do opery “Semiramida”, Władysław Żeleński – Uwertura charakterystyczna „W Tatrach” op. 27) i dwa z grupy B (Wolfgang Amadeusz Mozart – Symfonia nr 41 „Jowiszowa” C-dur KV 551, Ludwig van Beethoven – III Symfonia Es-dur „Eroica”, Felix Mendelssohn-Bartholdy – III Symfonia a-moll „Szkocka” op. 56), po czym wylosuje po jednym z wybranych utworów z każdej grupy. Na opracowanie ich z orkiestrą ma nie więcej niż  30 minut.

Do drugiego etapu przesłuchań (18 i 19 maja), zakwalifikuje się ósemka najlepszych uczestników. W tym etapie z repertuaru z grupy A uczestnik wybiera dwa utwory (Antonin Dvořák – VIII Symfonia G-dur op. 88, Piotr Czajkowski – IV Symfonia f-moll op. 36, Johannes Brahms – I Symfonia c-moll op. 68), po czym losuje jeden do zaprezentowania; z utworów z grupy B natomiast uczestnicy wylosują po jednym utworze (Henryk Wieniawski – Fantazja brillante op. 20 na motywach z opery Faust Ch. Gounoda, Witold Lutosławski – Partita na skrzypce i orkiestrę).

Jak mówi prof. Mirosław Jacek Błaszczyk, kierownik artystyczny OiFP i pomysłodawca konkursu,  w pierwszym etapie pewną trudność może sprawić Uwertura w Tatrach Żeleńskiego: – Jest ona bardzo rzadko wykonywana, ale sporo kandydatów wybrało właśnie ten utwór. Z kolei w przypadku kompozycji „Eroica” młodzi dyrygenci mogą mieć pewne problemy jeśli chodzi o dobór tempa w pierwszej części, a to jest tutaj absolutnie kluczowe – tłumaczy. – To samo dotyczy Symfonii „Jowiszowej” Mozarta – tu też trzeba wyważyć odpowiednie proporcje a także znaleźć pomysł na fugę w ostatniej części, krótki, ale trudny pod względem muzycznym fragment. W drugim etapie bardzo wymagająca jest „Partita”, ale także każda z symfonii, bo wymaga dużej wiedzy i dużej dojrzałości. Zetknięcie się z taką olbrzymią formą jest nie lada wyzwaniem, szczególnie dla młodych dyrygentów.

Uczestnicy konkursu będą występować w kolejności alfabetycznej, począwszy od wylosowanej litery alfabetu. Młodych dyrygentów oceni jury złożone z wybitnych polskich dyrygentów i profesorów uczelni muzycznych, którym przewodzić będzie Mirosław Jacek Błaszczyk – kierownik artystyczny Opery i Filharmonii Podlaskiej. Wraz z nim jury tworzą: Tomasz Bugaj, Rafał Jacek Delekta, Sylwia Janiak-Kobylińska, Warcisław Kunc, Marek Pijarowski, Jacek Rogala, Piotr Sułkowski i Monika Wolińska.

Maciej Koczur, zwycięzca VI edycji Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Dyrygentów w 2016 r. dziś wspomina swój udział w konkursie jako jedno z najbardziej emocjonujących wydarzeń w życiu. – Po konkursie miałem szansę stanąć po raz kolejny przed Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia, to niesamowite przeżycie, ale nie ukrywam, że z ogromnym wzruszeniem wspominam także wykonanie V Symfonii Sibeliusa z białostockimi filharmonikami, co też było efektem zdobycia I miejsca…

Charyzmatyczny dyrygent aktualnie jest wykładowcą w Akademii Muzycznej w Łodzi, specjalizuje się w muzyce nowej. Dla młodych dyrygentów, uczestników tegorocznych zmagań w ramach OKMD, ma sprawdzoną receptę na sukces: – Trzeba być sobą, niczego nie udawać. Pokazać własną muzykalność i ponieść orkiestrę swoją osobowością – dać muzykom jak najwięcej energii i swojej miłości do muzyki.

Kto w tym roku zdobędzie tytuł najlepszego dyrygenta młodego pokolenia, dowiemy się wieczorem 19 maja, po obradach jury. Wręczenie nagród i uroczysty koncert laureatów odbędzie się 20 maja o godz. 19.00 w sali koncertowej przy ul. Podleśnej. Na zwycięzców czekają nagrody pieniężne: 15, 10 i 5 tys. zł. Laureat pierwszej nagrody otrzyma także możliwość udziału w przyszłorocznym XI Międzynarodowym Konkursie Dyrygentów im. G. Fitelberga w Katowicach.

Harmonogram konkursu:

KONCERT INAUGURUJĄCY
15 maja 2022 r., godz. 19:00
Sala Koncertowa ZSM, ul. Podleśna 2

Orkiestra Opery i Filharmonii Podlaskiej
Mirosław Jacek Błaszczyk – dyrygent
Rafał Dudzik – skrzypce
Katarzyna Budnik – altówka

Program:
K. Meyer – Hommage à Johannes Brahms na orkiestrę op. 59
K. Penderecki – Koncert podwójny na skrzypce, altówkę i orkiestrę
W. Lutosławski – Wariacje symfoniczne


PRZESŁUCHANIA KONKURSOWE (wstęp wolny!)
16-19 maja 2022 r.
Duża Scena OiFP, ul. Odeska 1

I etap (16-17 maja)
10:00-11:30
12:00-13:30
18:00-19:30
20:00-21:30

II etap (18-19 maja)
10:00-12:00
18:00-20:00


KONCERT LAUREATÓW
20 maja 2022 r., godz. 19:00
Sala Koncertowa ZSM, ul. Podleśna 2

Orkiestra Opery i Filharmonii Podlaskiej
Laureaci OKMD