Wystawa „Wokół »Turandot« – ostatniej opery Giacoma Pucciniego” prezentuje bogaty zbiór plakatów, afiszy, programów oraz zdjęć towarzyszących polskim i światowym premierom tej opery Giacoma Pucciniego. Eksponaty pochodzą z kolekcji Adama Czopka – dziennikarza, publicysty muzycznego, wielkiego miłośnika opery.
„Turandot” Giacoma Pucciniego w powojennej Polsce realizowana była 10 razy. Inscenizacja białostocka jest jedenastym wystawieniem tego arcydzieła mistrza z Torre del Lago. Wystawa „Wokół Turandot – ostatniej opery Giacoma Pucciniego”, na którą składają się pochodzące z mojej kolekcji zdjęcia, programy, afisze i plakaty z przedstawień tej wspaniałej opery, są bez wątpienia idealnym sposobem na dokumentację i zobrazowanie najlepszych głosów i najciekawszych projektów. Na uwagę zasługuje również fakt, że kolekcja obejmuje także pamiątki z zagranicznych realizacji tej opery, co czyni ekspozycję pełniejszą i daje możliwość konfrontacji spektakli wystawianych na całym świecie.
Na wystawie nie może zatem zabraknąć materiałów obrazujących polską historię „Turandot” od pierwszego jej wystawienia, co miało miejsce 15 grudnia 1932 roku w Teatrze Wielkim w Warszawie. Wystawa daje też możliwość obejrzenia niemal wszystkich największych wykonawczyń partii tytułowej – od urodzonej w Białymstoku Rosy Raisy oraz Birgit Nilsson i Marii Callas poczynając, po polskie divy z Krystyną Jamroz (która śpiewała tę partię na scenie Opery Poznańskiej od 1958 roku), Stanisławą Marciniak (Bytom 1967), Marią Zielińską (Gdańsk 1968), Moniką Olkisz-Chabros, Haliną Fularą-Dudą (Gdańsk 1993, Warszawa 1994, Bydgoszcz 1996) oraz Krystyną Kujawińską (Poznań 1982, Warszawa 1984).
Z kolei jednym z najwyżej cenionych wykonawców partii Kalafa był w latach 1926–1936 nasz tenor Jan Kiepura, którego oklaskiwano m.in. na scenie Opery Wiedeńskiej i La Scali w Mediolanie. Na polskich scenach partię Kalafa śpiewali z powodzeniem Marian Kouba i Józef Kolesiński (Poznań 1958, 1982), Bolesław Pawlus (Bytom 1968), Jan Kusiewicz (Gdańsk 1968) oraz Roman Węgrzyn (Warszawa 1984).
Adam Czopek
Adam Czopek
Dziennikarz, publicysta muzyczny, kolekcjoner. Od ponad 25 lat pilny obserwator życia muzycznego w Polsce i za granicą. Publikuje recenzje dotyczące głównie muzyki operowej w prasie ogólnopolskiej i periodykach muzycznych. Jest autorem wielu opracowań monograficznych zamieszczonych w programach i folderach teatrów operowych Poznania, Łodzi, Bytomia, Wrocławia i Lublina. Ma w dorobku książki „Polacy na wielkich operowych scenach świata” (2008), „Krystyna Jamroz, wielka dama polskiej opery” (2009), „Polacy w świecie wielkiej opery” (2013), „Krystyna Jamroz – życie dla sceny” (2014) i „Świętokrzyskie soprany, tenory i basy” (2014). Jego zainteresowania operowe skupiają się na Giuseppe Verdim, Richardzie Wagnerze, Wolfgangu Amadeuszu Mozarcie. Z równym zainteresowaniem śledzi twórczość kompozytorów polskich. Szczególnie bliska pozostaje mu historia opery i jej wykonawców. Autor cyklu „Legendy polskiej wokalistyki” w miesięczniku „Muzyka21”, w którym prezentował również szkice monograficzne wszystkich oper Verdiego, Wagnera i Belliniego. Współpracuje z portalem internetowym Maestro.pl niemal od początku jego istnienia. Jest regularnie zapraszany jako recenzent na premiery w polskich teatrach operowych. Wielokrotnie miał okazję uczestniczenia w wydarzeniach Festiwalu Wagnerowskiego w Bayreuth oraz Salzburger Festspiele. Gości w teatrach operowych Wiednia, Berlina, Drezna, Pragi, Budapesztu i Monachium. Swoje muzyczne zainteresowania realizuje również w kolekcjonerskiej pasji, której poświęca się od ponad ćwierćwiecza. Jego kolekcja plakatów liczy ponad 1500 sztuk i jest zaliczana do największych zbiorów prywatnych w Europie. Z samych inscenizacji oper Verdiego ma ponad 800 plakatów, 1000 programów i około 6000 zdjęć. Twórczość Wagnera reprezentuje w jego zbiorach ponad 350 plakatów, 500 programów i około 2000 zdjęć. Jego bogate zbiory wielokrotnie podziwiano na specjalnych wystawach organizowanych przez teatry operowe i muzyczne w całej Polsce oraz na Festiwalu im. K. Jamroz w Busku-Zdroju i Festiwalu Chopinowskim w Antoninie.
Data wydarzenia
6 XII 2018–3 II 2019
Cena biletów
1–3 zł
Miejsce wydarzenia
Sala Wystawowa / Odeska 1