„FLIGHTS 91_08” to fotoreportaż z Japonii z lat 1991–2008. Zbiór 62 czarno-białych i 8 barwnych fotografii składa się na cykl, w którym ukazany jest charakterystyczny krajobraz Japonii z jej ogromnymi, nowoczesnymi metropoliami, przywodzącymi na myśl światy science fiction. Wizja ta jest dopełniona wyraźnie zauważalnym echem przeszłości, a razem tworzą całość, ukazującą dwoistą naturę współczesnego człowieka.
– Fotografie charakteryzuje niedopowiedzenie. Uchwycona w locie rzeczywistość odsłania zaledwie fragment historii. Intymność miesza się tu z dystansem, iluzoryczność z realnością. Oczywiste sceny i obiekty pojawiają się w nieoczywistych kadrach, a zaangażowanie autora budzi nieoczekiwane emocje – opowiada Wojtek Wieteska. – W Japonii istota godności ludzkiej jest nierozerwalnie związana z kultem tradycji. Tradycja – pojmowana nie tylko jako rytuał, ale także jako zbiór norm i nakazów – jest dla współczesnego Japończyka dobrowolnie noszonym pancerzem, który chroni jego tożsamość i poczucie jednostkowości w społeczeństwie. Projekt ten ma stanowić esej o kondycji człowieka z przełomu XX i XXI wieku w ultranowoczesnej rzeczywistości japońskiej megalopolis. Połączyłem w nim dwie konwencje: reportażu subiektywnego i fotografii konceptualnej. W Japonii elementy inności i obcości tworzą dystans, który był dla mnie inspirujący; dookreślał mój własny stan ducha oraz wyznaczał punkt widzenia i relację czasoprzestrzenną, z perspektywy której moje zadanie jako fotografa zyskało nowe wymiary i nowy, osobisty sens.
Wojtek Wieteska
Fotograf, reżyser i operator. Studiował historię sztuki na Sorbonie i na Uniwersytecie Warszawskim. Ukończył Wydział Operatorski i Realizację Telewizyjną w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej Telewizyjnej i Filmowej w Łodzi, gdzie obecnie jest wykładowcą. Prowadzi zajęcia także w Europejskiej Akademii Fotografii w Warszawie. Od 1986 roku podróżuje po świecie, między innymi po Australii, Afryce Północnej, Bliskim Wschodzie, Japonii, USA oraz Europie. Wędrówki są dla niego inspiracją do tworzenia projektów fotograficznych takich, jak „Paryż – schyłek”, „Człowiek bez właściwości”, „Rzeczywistość”, „Far West”, „Tokyo City”, „N.Y.C. #02” czy „Dolina Katmandu”. Wieteska jest też uważnym obserwatorem rzeczywistości polskiej, co zaowocowało cyklami fotografii „Polska 1986–2004” oraz „Stacja Warszawa”. Współpracuje również z agencjami reklamowymi, realizuje zdjęcia, filmy reklamowe i teledyski. Jest autorem sesji fotograficznych dla magazynów kobiecych, między innymi „Twojego Stylu”, „ELLE”, „Glamour”, „Cosmopolitan” czy „Marie-Claire”. Jego prace były publikowane również na łamach prasy codziennej, między innymi „Gazety Wyborczej” i „Rzeczpospolitej”, pism tematycznych, jak „Voyage”, fotograficznych, na przykład „Pozytywu”, „Fototapety”, i wielu innych. Wieteska realizuje kampanie społeczne, w tym dla Warszawskiego Hospicjum dla Dzieci (kolejno w latach 1999, 2000, 2001, 2002), Polskiej Akcji Humanitarnej na Litwie (w latach 2001 i 2002), a także Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Za swoje projekty był wielokrotnie nagradzany (między innymi nagrodami: Kreatura 1995, Pinnacle DDB 1998, Agfa szansa Pro 1998, Złoty Orzeł 2000).