Opera i Filharmonia Podlaska – Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku imienia Stanisława Moniuszki

  • pl

Wodecki symfonicznie

Wodecki symfonicznie

Zbigniew Wodecki  – muzyczny geniusz, multiinstrumentalista, kompozytor, aranżer, wybitna osobowość artystyczna, a także człowiek o niezwykłym poczuciu humoru i dystansie do świata… Jego nieprzemijająco aktualne utwory, takie jak: Z Tobą chcę oglądać świat, Lubię wracać czy Zacznij od Bacha znają i nucą przedstawiciele kilku pokoleń.
Największe przeboje Artysty zabrzmią w Operze i Filharmonii Podlaskiej już 14 czerwca. Wystąpi przed Państwem Orkiestra OiFP pod dyrekcją Sławomira Chrzanowskiego oraz znakomici wokaliści: Karolina Leszko i Daniel Cebula-Orynicz.

Partner koncertu:


SŁAWOMIR CHRZANOWSKI
Urodził się w Rybniku na Śląsku. Studia muzyczne odbył w Akademii Muzycznej w Katowicach, gdzie w 1986 roku ukończył Teorię Muzyki, a w 1989 Dyrygenturę Symfoniczną w klasie prof. Karola Stryi. Już podczas studiów rozpoczął współpracę z uczelnianym Zespołem Muzyki XX wieku, z którym dokonał kilku światowych prawykonań utworów kompozytorów współczesnych.
W latach 1985-1990 prowadził orkiestry: kameralną i symfoniczną Państwowego Liceum Muzycznego w Katowicach. Wraz z tymi zespołami uczestniczył w międzynarodowych festiwalach muzycznych (Festiwal Orkiestr Kameralnych w Ahrensburgu – Niemcy, ”Musica senza frontiere” w Bolonii – Włochy),występował także w Berlinie na specjalnym koncercie z okazji 50. rocznicy wybuchu II wojny światowej.
W 1987 roku brał udział w Międzynarodowym Kursie dla Młodych Dyrygentów w Weimarze (u prof. Kurta Sanderlinga), gdzie prowadził koncert finałowy. W 1991 roku uczestniczył w Międzynarodowym Konkursie Dyrygenckim w Trento. W 1990 roku w wyniku konkursu objął stanowisko Dyrektora Naczelnego i Artystycznego Filharmonii Zabrzańskiej, którą prowadzi do dziś. Razem z tą orkiestrą dał ponad 3500 koncertów na różnych estradach w kraju i za granicą.
Dyrygował na festiwalach („Gaude Mater” w Częstochowie, ”Viva il canto” w Cieszynie, ”Zabrzański Festiwal Muzyki”, Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju, „Silesia-Pradziad” w Kędzierzynie, Trnawska Wiosna Muzyczna w Trnawie, ”Chopin Festival” w Gaming (Austria) „Pro Baltica” w Toruniu, Jana Kiepury w Krynicy, Festiwal w Łańcucie, Żartu Muzycznego w Nowym Sączu i in.)Wielokrotnie dyrygował imprezami cyklicznymi-„Nieszpory ludźmierskie”, ”Koncert trzech polskich tenorów”. Ponad 90 razy prowadził koncerty-również wielkie imprezy charytatywne -z udziałem największego polskiego tenora Wiesława Ochmana. Dokonał kilkunastu nagrań CD, a także rejestracji archiwalnych dla Polskiego Radia i Telewizji Polskiej. Ze swoją orkiestrą występował za granicą – w Rosji, Niemczech, Czechach, Austrii, Ukrainie, Słowacji, Rumunii i Japonii. W latach 1991-1995 był Dyrektorem Artystycznym Filharmonii w Rybniku. Dyrygował ponad 70 orkiestrami na świecie, w tym wszystkimi polskimi orkiestrami filharmonicznymi i kameralnymi, z którymi nadal prowadzi stałą współpracę, a także NOSPR w Katowicach i Radiową Orkiestrą Symfoniczną w Krakowie. Regularnie występuje z orkiestrami czeskimi – Filharmonii Ostrawskiej, Morawskiej w Ołomuńcu oraz Karlovych Varów, a także zespołami operowymi w Krakowie, Bytomiu, Gdańsku, Białymstoku, Łodzi i Lwowie. Współpracuje z teatrami muzycznymi, w 2006 r. przygotował premierę „Wesołej wdówki” F. Lehara w Warszawie, zaś w roku 2019 ”Kandyda” Bernsteina w Krakowie.
Podczas swoich koncertów dokonał wielu światowych prawykonań utworów, m.in. Bogusława Schaeffera, Romualda Twardowskiego, Jana Kantego Pawluśkiewicza, Gheorge Zamphira i in.
Kilkakrotnie gościł w USA, gdzie obok koncertów prowadził także wykłady otwarte dla studentów z zakresu historii muzyki polskiej oraz zajęcia w mistrzowskiej klasie dyrygentury (Northwestern University Chicago i Mary Washington College Fredericksburg). Jest honorowym dyrygentem MWC Symphony Orchestra we Fredericksburgu(USA). W 2002 wystąpił w słynnych salach koncertowych Ameryki – Carnegie Hall w Nowym Jorku z koncertem muzyki polskiej, oraz Orchestra Hall w Chicago – z koncertem Trzech Polskich Tenorów inaugurującym nowy sezon koncertowy Paderewski Symphony Orchestra. Od roku 2004 stale współpracuje ze słynną orkiestrą Chicago Philharmonic, zaś w roku 2005 zadebiutował w Chinach prowadząc Wuhan Symphony Orchestra. Jest jurorem krajowych i międzynarodowych konkursów muzycznych. Od 2016 roku pełni funkcję Dyrektora Artystycznego Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego „Ave Maria” w Czeladzi.
Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień, m.in. Złotego Lauru Umiejętności i Kompetencji, Złotej Odznaki Zasłużony dla Województwa Śląskiego, Nagrody Prezydenta RP za długoletnią służbę, ”Gloria Artis”, Nagrody Kulturalnej Prezydenta Zabrza, Lider z powołania – Nagroda magazynu Why Story i wielu innych.


KAROLINA LESZKO
Wokalistka, autorka tekstów i muzyki, urodzona w Krakowie. Absolwentka wokalistyki jazzowej Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach. Przełomowym momentem jej kariery wokalnej było zajęcie pierwszego miejsca w konkursie „Korowód” podczas „Grechuta Festival” 2009, czego efektem jest płyta Ścieżki przedeptane, wydana w 2018 r. Szerokiej publiczności  Karolina Leszko dała się poznać jako uczestniczka telewizyjnych programów muzycznych: The Voice of Poland (edycje: 2011 i 2015), Must be the Music (2014) oraz The Four (2020). W 2017 r. wystąpiła ze swoim singlem Oboje wiemy, w koncercie Debiuty podczas Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, a w 2022 r. Na Top of the Top Sopot Festival (duet z M. Ziołko – relacja w telewizji TVN). Współpracowała m.in. z G. Łobaszewską, K. Kowalską, H. Banaszak, J. Steczkowską, Z. Wodeckim, S. Soyką, M. Piekarczykiem, M. Szcześniakiem oraz J. Wójcickim. Dnia 20 września 2019 r., na koncercie M. Buble w Tauron Arenie w Krakowie, spełniła jedno ze swoich największych marzeń. Podczas wspólnego wykonania piosenki When I Fall in Love, artysta porównał jej głos do głosu Celine Dion. Duet ten stał się medialną sensacją (zarejestrowany film w ciągu kilku dni osiągnął ponad milion odsłon). W roku 2024 ukaże się pierwszy autorski album artystki Wreszcie.


DANIEL CEBULA-ORYNICZ
Absolwent wydziału jazzu w Katowicach. Doktorant Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Jest wokalistą, trenerem zespołów wokalnych, kompozytorem i producentem muzycznym.
Dyrygent warsztatów gospel, które odbywają się w całej Polsce. Współpracuje na stałe z chórami i zespołami wokalnymi w Polsce i za granicą. Występuje w produkcjach musicalowych Teatru Rozrywki w Chorzowie. Współpracował z wieloma znanymi osobistościami polskiej sceny muzycznej, m.in. Marcinem Wyrostkiem, Kayah, Edytą Górniak, Margaret, Natalią Kukulską, Stanisławem Soyką. Jako producent muzyczny współpracuje z artystami, komponując ich autorski materiał. Najnowszym wyprodukowanym materiałem jest płyta wokalisty FRANKY – Kamila Franczaka. Współpracuje również z teatrami muzycznymi komponując muzykę do spektakli. Jest finalistą 6. edycji programu The Voice of Poland, laureatem Festiwalu Twórczości Niezapomnianych Artystów Polskich ,,Pejzaż bez Ciebie”.

Data wydarzenia 14 VI 2024
Cena biletów 50-90 zł
Miejsce wydarzenia Duża Scena
Odeska 1

Wykonawcy

Orkiestra Opery i Filharmonii Podlaskiej
Sławomir Chrzanowski – dyrygent
Karolina Leszko – wokal
Daniel Cebula-Orynicz – wokal

Program

Z Tobą chcę oglądać świat
Rzuć to wszystko co złe
Nad wszystko uśmiech Twój
Opowiadaj mi tak
Zabiorę Cię dziś na bal
Zacznij od Bacha
My Way
Mona Lisa
When I Fall In Love
Tylko Ty
Nauczmy się żyć obok siebie
Tak bardzo wierzę w nas
Oczarowanie
Izolda
Lubię wracać

Szczegółowe informacje dotyczące przetwarzania i ochrony danych osobowych oraz plików cookies znajdują się w naszej Polityce prywatności.