Koncert promujący najnowszą płytę Włodka Pawlika – pianisty, kompozytora, jedynego polskiego laureata Grammy w kategorii jazzu. Jego występy są zawsze wydarzeniami artystycznymi najwyższej rangi, niosąc ze sobą niezwykłą energię, porywającą publiczność od Warszawy, poprzez Melbourne, Tokio a skończywszy na Nowym Jorku. Płyta „Włodek Pawlik Trio-Standards/New Edition” to projekt z wybranymi przez Pawlika jego ulubionymi standardami jazzowymi w autorskiej aranżacji z udziałem najwybitniejszych polskich muzyków jazzowych – perkusisty Cezarego Konrada i kontrabasisty Damiana Kostki.
Nagrania albumu „Standards /New Edition” powstały w styczniu 2022 roku w Studio S4 Polskiego Radia w Warszawie. Wydawało się wtedy, że pandemiczny koszmar zanika…Naturalnym odreagowaniem tej skomplikowanej rzeczywistości była decyzja, aby w swingowych standardach odnaleźć z powrotem afirmację i puls życia. Niestety pod koniec lutego 2022 roku rozpoczęła się wojna na Ukrainie. W tym momencie wydanie płyty z jazzowymi standardami było dla mnie psychicznie nie do udźwignięcia… Rok 2024 jest powrotem do tych nagrań. Po dwóch latach nabrały dla mnie nowego, głębszego znaczenia. To symboliczny i artystyczny powrót do źródeł fascynacji wynikających z inspirującego, ponadczasowego piękna standardów jazzowych.
Włodek Pawlik 2024
Album ten dedykuję mojemu przyjacielowi Zbyszkowi Wegehauptowi (1954-2012), legendarnemu kontrabasiście jazzowemu,który był wieloletnim członkiem mojego Tria. Jednym z naszych wspólnych projektów było nagranie w roku 1996 z udziałem Czarka Konrada 2-płytowego albumu „STANDARDS LIVE” (Polonia Rec.), w nieistniejącym już Jazz Klubie Akwarium w Warszawie.
Włodek Pawlik (ur. 1958) – kompozytor i pianista, jedyny laureat nagrody GRAMMY w historii polskiego jazzu za płytę „Night in Calisia” w kategorii „The Best Jazz Large Ensemble”(Los Angeles 2014). Jego albumy osiągają na rynku status złotych i platynowych.(m. in. podwójna platynowa płyta za „Night in Calisia”).
Pawlik jest absolwentem klasy fortepianu prof. Barbary Hesse-Bukowskiej w Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie, a także Wydziału Jazzu na Hochschule fur Musik w Hamburgu. W 2007 roku artysta uzyskał doktorat, a w 2017 roku habilitację na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina, gdzie aktualnie prowadzi wykłady z improwizacji. W jego dorobku znajduje się 45 autorskich płyt, szereg dzieł muzyki filmowej, kompozycji orkiestrowych,w tym muzyka do baletu „Flow”, opera „Via Sancta”, utwory wokalne – inspirowane poezją takich twórców jak: Adam Zagajewski, Józef Czechowicz, Cyprian Kamil Norwid, Krzysztof Kamil Baczyński, Czesław Miłosz, Jarosław Iwaszkiewicz, Zbigniew Herbert czy Szekspir (muzyka do sonetów). Cechą charakterystyczną języka muzycznego Pawlika jest unikalna, oryginalna umiejętność syntezy różnych gatunków muzycznych. Włodek Pawlik jest bez wątpienia mistrzem muzycznego collage’u.
W dorobku kompozytorskim Pawlika znajdziemy wiele utworów orkiestrowych, łączących w sposób mistrzowski formułę klasyczną z idiomem jazzowym w połączeniu ze współczesnymi środkami artystycznego wyrazu (muzyka elektroniczna, komputerowa).Jako przykład może posłużyć Oratorium „Pieśń o Bogu ukrytym”, Kantata „Myśląc Ojczyzna”, Suita „Freedom” z 2014 roku, utwory z albumu „4 Works 4 Orchestra” – Koncert fortepianowy, Cellomania, Puls 11/8 oraz „We are from here” na dwa fortepiany, sekcję jazzowa i orkiestrę symfoniczną. Do tego nurtu zaliczyć należy również dwie wybitne jazzowo/ symfoniczne kompozycje – „Jazz Suite Tykocin”oraz suitę „Night in Calisia”, za nagranie której kompozytor otrzymał w Los Angeles nagrodę Grammy w roku 2014.
Wśród bogatej dyskografii artysty jest wiele płyt bestsellerowych – należą do nich, oprócz wymienionej wcześniej „Night in Calisia” – „ Anhelli”(2006)Włodek Pawlik Trio; „Kolędy Polskie” na fortepian solo ( 2004, 2013), „Stabat Mater” (2001, 2005), „Grand Piano” (2008), „America” (2015), „Songs Without Words” (2017), „Pawlik/ Moniuszko – Polish jazz”(2019).
Wśród wielu nagród i odznaczeń artysty wymienić należy: Odznaczenie Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Honorowe Obywatelstwo Miasta Kalisza, Honorowe Obywatelstwo Podkowy Leśnej, „Koryfeusz” Muzyki Polskiej w kategorii „Osobowość Roku 2014”, Nagrody muzyczne „Fryderyk”, a także nagrody Stowarzyszenia Jazzowego Melomani.
Pawlik jest laureatem nagród za najlepszą muzykę filmową: Złote Lwy na 34 Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni (film ‘Rewers”2009 ) oraz Orły2010 Polskiej Akademii Filmowej.
Włodek Pawlik zasiadał w jury m.in.V American Jazz Piano Competition w Indianapolis(2001) ,wykładał m.in. na Eastman School of Music(U.S.A), Western Michigan University(U.S.A.), podczas IAJE Jazz Conference w Los Angeles (1999), w Królewskim Konserwatorium w Brukseli(2007).
Jest laureatem m.in. nagrody indywidualnej Grand Prix na Międzynarodowym Konkursie Jazzowym w Dunkierce (Francja 1984) oraz II nagrody na Międzynarodowym Konkursie Kompozycji Jazzowych w Monaco(1988).
Magazyn 'Who is who at North Jazz Festival 1998′ w Hadze, po koncercie jego Tria określił go zaszczytnym mianem 'Vladimir Horowitz of jazz’. Gazeta 'The Age’ ogłosiła trasę koncertową artysty po Australii największym wydarzeniem muzycznym roku 2002, a amerykański magazyn jazzowy 'Down Beat’ określił album 'Turtles'(wyd Polonia Records), nagrany wspólnie ze słynnym trębaczem Randy Breckerem mianem 'wybitny’.W 2018 roku formacja Włodek Pawlik Trio/feat. Randy Brecker inaugurowała ” Blue Note Jazz Festival” w Nowym Jorku, dając koncerty w legendarnym Blue Note Jazz Club. Jest to pierwszy występ polskiego zespołu w historii tego prestiżowego festiwalu.
W roku 2020 w trudnym czasie pandemii Pawlik zrealizował szereg projektów online m. in. we współpracy z Polskim Radiem Trójka – Włodek Pawlik Summer Jazz Festiwal, cykl nagrań w ramach projektu „Koncerty za zamkniętymi drzwiami” na Zamku Królewskim w Warszawie oraz „Pawlik/Moniuszko – Symphonic project”z orkiestrą OiFP pod dyr. Mirosława Jacka Błaszczyka. Koncerty początkowo planowane z publicznością w nowojorskiej Carnegie Hall i Kennedy Center w Waszyngtonie – zrealizowane były w Wilnie z transmisją „live” na antenie TV Wilnoteka oraz emitowane za pomocą satelity w Stanach Zjednoczonych przy współpracy z Instytutem Polskim w Nowym Jorku, Ambasadą RP w Waszyngtonie, Skalny Institute University of Rochester, Konsulatami RP w Houston i Los Angeles. Oba te symfoniczne projekty zrealizowano w ramach programów „Promocja Kultury Polskiej Zagranicą” MKiDN oraz „Kulturalne Pomosty” IAM.
Rok 2021 przyniósł realizację trzech kompozytorskich projektów poetycko-muzycznych: C. K.Norwid – przy współpracy z TVP Kultura w 200-lecie urodzin; Baczyński 100 – płyta CD; Trzy pieśni do słów Z.Herberta – zamówienie kompozytorskie MKiDN.