9 maja zapraszamy na wyjątkowy koncert zatytułowany Wielkie dzieła, wielcy wykonawcy, podczas którego wystąpi światowej sławy pianista – Kevin Kenner a orkiestrę poprowadzi Maestro Mykoła Diadiura.
Wieczór rozpoczniemy Koncertem fortepianowym f-moll op. 21 F. Chopina, który powstał w 1829 r. i jest ucieleśnieniem idei epoki romantyzmu. Dzieło to poprzez swoją poetyckość oddaje siłę uczuć, emocji i istotę piękna. Jak pisał wybitny muzykolog, A. Schering: „Bogatszy w rysy osobiste jest Koncert f-moll z gwałtownymi zmianami ostrości i miękkości, z upajającym Larghetto – jednym z najżarliwszych w literaturze muzycznej wyrazem wzruszeń miłosnych”.
Niezwykle obrazowa jest muzyka C. Saint-Saënsa, kompozytor czerpał inspiracje z licznych egzotycznych wypraw. W Bachanaliach z opery Samson i Dalila, które usłyszą Państwo po przerwie, wyraźnie zarysowują się wpływy podróży po Algierii. Kompozytor przedstawia w nich radosny i zmysłowy obraz świata Filistynów.
Na zakończenie koncertu zabrzmi Suita z baletu Belkis, królowa Saby O. Respighiego przenosząc nas w świat bohaterów opowiedziany w orientalizującym stylu. Dzieło miało swoją premierę w 1932 r. w La Scali i było to wydarzenie przygotowane z ogromnym rozmachem – łącznie wzięło w nim udział około 1000 wykonawców.
MYKOŁA DIADIURA
Urodził się w Kijowie, gdzie ukończył studia w Konserwatorium im. P. Czajkowskiego pod kierunkiem prof. R. Kofmana. Jest głównym dyrygentem Orkiestry Symfonicznej Narodowej Filharmonii Ukrainy (od 1996 r.), dyrektorem muzycznym Opery Narodowej Ukrainy im. T. Szewczenki (od 2011 r.) oraz szefem artystycznym Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy (od 2022 r.). Maestro Diadiura swoje pierwsze stanowisko jako dyrygent naczelny objął w 1986 r. w Omskiej Filharmonii w Rosji. Rok później został laureatem Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów „Min-On” w Tokio i Specjalnej Nagrody Stowarzyszenia Dyrygentów Japonii w Tokio. W 1988 r. w Budapeszcie otrzymał nagrodę Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. J. Ferencsika i został osobiście zaproszony przez Maestro S. Ozawę do Tanglewood Music Center (USA), gdzie odbył staż nie tylko pod kierunkiem sławnego japońskiego dyrygenta, ale także L. Bernsteina i A. Previna. Był dyrygentem naczelnym Orkiestry Symfonicznej w Seulu w Korei Południowej (1989-1996) oraz Filharmonii Szczecińskiej w Polsce (2010-2013). Uhonorowany m.in. tytułami: Rycerza Orderu Sztuki i Literatury (Francja), Stella d’Italia Cavaliere (Włochy) oraz Ludowego artysty Ukrainy.
KEVIN KENNER
Kevin Kenner wygrał XII Międzynarodowy Konkurs im. F. Chopina w Warszawie w 1990 roku otrzymując również nagrodę publiczności i nagrodę za najlepsze wykonanie poloneza. W tym samym roku zdobył brązowy medal na Konkursie Czajkowskiego w Moskwie. W kolejnych latach uhonorowany został licznymi nagrodami w konkursach, m.in.: International Terence Judd Award (Londyn 1990), Van Cliburn International Piano Competition (Fort Worth,1989) i Gina Bachauer International Competition (Salt Lake City, 1988).
Kevin Kenner urodził się w Południowej Kalifornii w USA. Jako dziecko uczył się u polskiego pianisty Krzysztofa Brzuzy. Jako nastolatek przyjechał do Polski na studia u profesora Ludwika Stefańskiego, który przygotował go do udziału w Konkursie Chopinowskim w 1980 roku. Następne pięć lat studiował u legendarnego pianisty Leona Fleishera w Peabody Conservatory w Baltimore. Studia artysta ukończył w Hanowerze w klasie Karla-Heinza Kaemmerlinga. W latach dziewięćdziesiątych uczył w Royal College of Music w Londynie.
Kevin Kenner koncertował ze znakomitymi orkiestrami, m.in.: Halle Orchestra, BBC Symphony Orchestra, Filharmonią Berlińską, Filharmonią Narodową, z Filharmonią Czeską, z brukselską Radiowo-Telewizyjną Orkiestrą Symfoniczną, z japońską NHK Symphony, z orkiestrami amerykańskimi (m.in. San Francisco, San Diego, Salt Lake City, Kansas City, New Jersey, Rochester, Baltimore, St.Paul). Występował z wybitnymi dyrygentami, m.in. Sir Charlesem Grovesem, Andrew Davisem, Hansem Vonkiem, Stanisławem Skrowaczewskim, Jerzym Maksymiukiem, Kazimierzem Kordem, Jirim Belohlavkiem i Antonim Witem.
Artysta gra muzykę kameralną, m.in. z kwartetami: Belcea, Tokyo, Endellion, Vogler i Panocha. Koncertuje z zespołem Piazzoforte wykonując specjalnie zaaranżowane utwory Astora Piazzoli, F. Chopina i J.S. Bacha. Jest założycielem i dyrektorem artystycznym zespołu Ensemble XIX, który wykonuje utwory Chopina na instrumentach historycznych. Jako kameralista występował z kwartetami smyczkowymi: Belcea, Tokio, Endellion, Vogler, Casal oraz Panocha, ponadto w duecie z wiolonczelistą Mattem Haimovitzem, a od roku 2011 także ze skrzypaczką Kyung Wha Chung.
Jest częstym gościem Festiwalu Muzycznego w Pjongjangu w Korei oraz Festiwalu „Chopin i jego Europa” w Warszawie. Kevin Kenner posiada bogaty dorobek nagraniowy, m.in. nagrywał dla firmy DUX i dla japońskiej firmy Avex. Jego nagrania płytowe obejmują liczne albumy chopinowskie, w tym wydany przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina w serii „The Real Chopin” recital na fortepianie historycznym. Album Chopin Resonances znalazł się na liście 50 najlepszych nagrań chopinowskich wszech czasów magazynu „Gramophone”. W nowej serii NIFC „Rezonans” wydana została płyta artysty z utworami Ignacego Jana Paderewskiego.
Artysta jest uznanym wykonawcą dzieł na instrumentach historycznych. W ostatnich sezonach artystycznych Kevin Kenner wystąpił z Franzem Bruggenem i Orkiestrą XVIII Wieku, z zespołem Ensemble XIX, zagrał recitale chopinowskie na fortepianie Grafa z 1826 roku. Koncertował w Japonii, USA, Meksyku, Kanadzie, Korei Południowej, Niemczech, Francji Wielkiej Brytanii i Polsce.
Kevin Kenner zasiada w jury międzynarodowych konkursów pianistycznych w Azji, Europie i w USA, w tym m.in. w Konkursie Chopinowskim w Warszawie, w Krajowym Konkursie Chopinowskim Fundacji Chopinowskiej w Miami w USA.
Od 2016 r. wykłada sztukę interpretacji na instrumentach klawiszowych w The University of Miami Frost School of Music.