Najbardziej osobista opera Giuseppe Verdiego. Losy paryskiej kurtyzany Violetty Valéry odsłaniają historię miłości przekraczającej konwenanse epoki. Kompozytorowi zależało na ukazaniu spraw aktualnych – które dzieją się tu i teraz, a które są rezultatem podwójnych standardów moralnych rządzących społeczeństwem – nieszczęśliwego położenia kobiet i deprawującej siły pieniądza. Dlatego wielką inspiracją Verdiego stał się teatr bulwarowy, czerpiący pełnymi garściami z codziennego życia. Drugą – była stolica Francji. Źródła „Traviaty” biją w swobodę obyczajową Paryża. Zarówno temat, jak i dramaturgia dzieła śmiało wyprzedziły swoje czasy, wymuszały na widzu katharsis, a dokładniej burzyły spokój jego sumienia – premierowe wystawienie nie odniosło więc oczekiwanego sukcesu. Przepełniona namiętnością i smutkiem muzyka Verdiego zapewniła jednak operze należne miejsce i po dziś dzień dzieło święci tryumfy na największych scenach operowych świata.
FABUŁA
Akcja opery rozgrywa się w XIX-wiecznym Paryżu. Młoda kurtyzana, Violetta Valéry, pod koniec swojego krótkiego życia zakochuje się w poecie Alfredzie Germont, który wyznaje jej miłość podczas jednego z balów. Na drodze do szczęścia kochanków staje ojciec Alfreda zaniepokojony utratą dobrej reputacji swojego syna. Zrozpaczona Violetta, wiedząc o swej śmiertelnej chorobie, odsuwa się od ukochanego dla jego dobra. Umiera w samotności i biedzie.
INSCENIZACJA
Koncepcja inscenizacyjna spektaklu budowana jest w oparciu o dwa kontrastujące obrazy – zbiorowe sceny karnawałowych pochodów i zabaw funkcjonują zamiennie z kameralną, prywatną przestrzenią domu głównej bohaterki. Pośród toastów i nieustającego święta tytułowa bohaterka toczy walkę o moralne ukojenie. Interpretacja opery główny nacisk kładzie na dramat kobiety przygotowującej się na własną śmierć. Premiera opery została przygotowana z okazji 200. rocznicy urodzin kompozytora. Jest to pierwsza w powojennej Polsce inscenizacja wykonywana w instrumentacji z cimbasso.
Prapremiera: 6 III 1853, Gran Teatro La Fenice, Wenecja
Premiera: 20 XII 2013