Jedno z arcydzieł musicalowych. Pogodna, liryczna, pełna ciepła i humoru opowieść o świecie, który odszedł w niepamięć. Za sukcesem „Skrzypka na dachu” stoją muzyka i libretto cudnie odtwarzające klimat i koloryt małej wioski w carskiej Rosji początków XX wieku. W Anatewce bez wchodzenia sobie w drogę żyje społeczność żydowska i rosyjska. Historia zwykłej żydowskiej rodziny i jej zwykłych problemów staje się pretekstem do pokazania przemian w świecie, upadania tradycji pod naporem nowych zjawisk. Zawirowania historii burzą spokój wioski i uporządkowany świat rodziny Tewiego. Na tym tle rozgrywa się dramat bohaterów i całej Anatewki.
FABUŁA
Oparta na powieści Szolema Alejchema („Marka Twaina jidysz”) fabuła „Skrzypka na dachu” to portret rodziny Tewiego, niezamożnego mleczarza, jego żony Gołdy i pięciu córek. Choć Anatewka jest uboga, wiedzie się tu życie spokojne i szczęśliwe, w harmonii ze światem i przede wszystkim w zgodzie z tradycją. Córki Tewiego są to panny na wydaniu, ale odrzucają propozycje swatki – chcą wyjść za mąż z miłości… Tewie musi stawić czoła trudnemu wyborowi pomiędzy poszanowaniem tradycji a szczęściem dzieci. Z najstarszą Cajtlą chce się ożenić bogaty wdowiec rzeźnik Lejzor Wolf, ale ona od dawna kocha się w biednym krawcu Motlu. Hudel zakochuje się za to w studencie z Kijowa, Perczyku, a młoda Chawa w Rosjaninie Fiedce. Niebawem porywy historii odcisną piętno na losach bohaterów: Perczyk chce wyjechać do miasta, gdzie zaczyna się rewolucja, a policja w Anatewce dostaje nakaz wyrzucenia ze wsi Żydów.
INSCENIZACJA
Białostocka realizacja „Skrzypka na dachu” wskrzesza atmosferę sztetl z początku XX wieku, lecz w nowym, oryginalnym ujęciu. Mityczna Anatewka nie jest jedynie odległą i sentymentalną krainą: tu ten wyidealizowany przez lata świat zostaje głęboko osadzony w realiach naszej rzeczywistości, przemieniając tym samym inscenizację w liryczny, ale przejmująco współczesny moralitet, dopełniony doskonałą obsadą aktorską, malowniczą scenografią, pełnymi wdzięku scenami zbiorowymi, niezwykłą dramaturgią, efektownymi rozwiązaniami scenicznymi oraz oczywiście porywającą muzyką.
Prapremiera: 22 IX 1964, Imperial Theatre, Broadway, New York
Premiera: 28 IX 2014