Koncert d-moll na fortepian, skrzypce i orkiestrę Mendelssohn napisał w wieku zaledwie czternastu lat. Pierwszych lekcji gry na fortepianie udzielała mu matka. Kompozytor
od dzieciństwa wykazywał niezwykły talent, który wspierany był przez jego zamożnych rodziców doceniających wartość edukacji. Organizowali oni w swoim domu również wieczory muzyczne i koncerty, które dla młodego Mendelssohna stały się niezwykłą inspiracją, a także rozwijały jego umiejętności. Na potrzeby jednego z takich spotkań kompozytor napisał Koncert d-moll, który wykonany został po raz pierwszy w 1823 r. Utwór ten w interesujący sposób zestawia kontrastowe brzmienie obu solowych instrumentów.

II Symfonia D-dur op. 73 J. Brahmsa powstała w ciągu trzech miesięcy  ̶  latem 1877 r. podczas wakacji, które kompozytor spędzał w Pörtschach  ̶ malowniczej miejscowości austriackiej. Można w niej znaleźć wiele związków z muzyką ludową i echa wzruszeń wywołanych bezpośrednim kontaktem z pięknem natury. O swoim dziele sam powiedział, że brzmi „wesoło i przyjemnie, jakby było napisane specjalnie dla świeżo zaślubionej pary”. Witalność i swojskość wynikają tu z charakterystycznej dla Brahmsa zasady wariacyjności.

Orkiestra Opery i Filharmonii Podlaskiej
Mirosław Jacek Błaszczyk – dyrygent
Kateryna Diadiura – fortepian
Rafał Dudzik – skrzypce

Program:
F. Mendelssohn-Bartholdy – Koncert na fortepian, skrzypce i orkiestrę d-moll MWV O4
J. Brahms – II Symfonia D-dur op. 73