W imieniu organizatora: Podlaskiego Instytutu Kultury zapraszamy na wystawę tkanin wybieranych oraz tkaniny dwuosnowowej w ramach Podlaskich Splotów.
Perebory
– wystawa dywanów wybieranych – perebory
Wystawa ze zbiorów Krzysztofa Bielickiego, entuzjasty i kolekcjonera sztuki ludowej Podlasia, który przez lata zgromadził ponad 30 tkanin w technice wybieranej i zgodził się udostępnić szerszej publiczności. Z każdą wiąże się historia, którą chętnie opowiada.
– wystawa „Nadbużańskie perebory” pochodzących z Pracowni Tkackiej w Hrudzie
Wystawa będąca w zbiorach Gminnego Ośrodka Kultury w Białej Podlaskiej. Na wystawie zostaną zaprezentowane perebory ukazujące możliwości wykorzystania zdobniczego ornamentu tkackiego do zdobienia ubrań w kontekście historycznym i współczesnym.
Pracownia Tkacka im. Stanisławy Baj w Hrudzie jest jedną z ośmiu pracowni tematycznych Gminnego Ośrodka Kultury w Białej Podlaskiej, tworzących szlak edukacyjno-turystyczny pod nazwą ,,Kraina pereborem tkana”. W pracowni kultywuje się tradycje tkackie południowego Podlasia i wschodniej Lubelszczyzny, ze szczególnym przywiązaniem do techniki i unikatowego wzornictwa nadbużańskich pereborów. Perebor to ornament tkacki tworzący wzorzysty pas, tkany jednocześnie z gładkim tłem. Charakterystyczny dla pereboru jest układ pasowy, symetryczny, z dominującym pasem głównym, o wzorze składającym się z prostych motywów geometrycznych. Perebory wykorzystywane były jako element zdobniczy strojów regionalnych, obrusów, ręczników i kobierców. (Nazwa perebory wiąże się z czynnością ,,przebierania nitek”, jaką wykonywała tkaczka – a umiejętność tkania wielu współcześnie pracujących tam tkaczek zawdzięcza się nieżyjącej już mistrzyni tkactwa – Stanisławie Baj z Dołhobrodów).
Wystawa prezentuje zabytkową kolekcję tkanin oraz współczesne inspiracje tradycyjnymi pereborami. W części zabytkowej wystawy pokazane są unikatowe, regionalne tkaniny wykonane różnymi technikami tkackimi, regionalne stroje codzienne i odświętne, a także elementy wyposażenia pracowni (kołowrotek, łamanka, motowidło itp.). Część współczesna zawiera kolekcję inspirowaną motywem tradycyjnych pereborów (części garderoby, serwety, torby, poduszki).
„Perebory – nadbużańskie tradycje tkackie” są niekwestionowaną wartością regionalnej kultury; w 2016 roku wpisano je na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO.
Miejsce wystawy: foyer OiFP, ul. Podleśna 2.
Wystawa będzie czynna od 28 sierpnia do 26 września 2021 r. we wtorki, środy, czwartki w godzinach 16.00-18.00.