W Operze i Filharmonii Podlaskiej będzie można oglądać ikony autorstwa Dymitra Grozdewa. 11 lutego 2023 r. zapraszamy na otwarcie wystawy zatytułowanej „Oblicza Obecności” połączone z recitalem pieśni sakralnych. Wystąpi Marcin Abijski oraz Zespół „Jerycho” pod kier. Bartosza Izbickiego.

Malarstwo sakralne jest istotą pracy twórczej Dymitra Grozdewa. W szczególny sposób umiłował on ikonę, która stała się zarówno formą artystycznej wypowiedzi, jak i wyrazem duchowości Artysty, zawartej w ekumenie prawosławnych korzeni z katolicką dojrzałością w wierze. Ten nurt, właściwy tylko jemu, bardzo oryginalny, własny – najpełniej określa go jako malarza. Ikony współczesne – tak Twórca nazywa te obrazy – łączą w bardzo spójną niepowtarzalną całość kanon ikony wschodniej i malarstwa sakralnego zachodniego. Posługując się techniką assamblażu i kolażu Artysta osiąga efekt ikony przestrzennej, tak różnej od kanonu pisania ikony, a jednocześnie zachowującej najistotniejsze, właściwe temu gatunkowi, cechy. (Maria Grozdew)

Wernisaż w sali wystawowej OiFP rozpocznie się w sobotę, 11 lutego, o godz. 14.00. Obowiązują bezpłatne wejściówki (będą do odebrania w kasie OiFP przy ul. Odeskiej od 4 lutego).

Prace będzie można oglądać do 23 kwietnia 2023 r.

Wystawę będzie można odwiedzać od wtorku do niedzieli w godzinach pracy kasy biletowej. Wyjątek stanowią dni, w których w sali wystawowej odbywają się audycje muzyczne dla najmłodszych. W dniach 16-19 lutego 2023 r. zapraszamy od godz. 13:15.

Wstęp: 5 zł.


Dymitr Grozdew – urodził się w Sofii w 1946 roku. Studiował w Narodowej Akademii Sztuki w Sofii oraz w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, którą ukończył z wyróżnieniem w 1974
roku. Od 1975 roku mieszka i tworzy w Białymstoku. Jest artystą wszechstronnym, realizującym swoje twórcze zamierzenia na gruncie malarstwa, grafiki, rzeźby, plakatu i rysunku satyrycznego. Zajmuje się także konserwacją malarstwa i starodruków. W głównym nurcie jego działalności artystycznej pozostaje sztuka sakralna. Stworzył indywidualny styl malowania ikon, łącząc tradycję bułgarskiej szkoły ikonopisania z nowoczesną techniką assamblażu. Jest twórcą ważnych dzieł w świątyniach zarówno katolickich jak i prawosławnych (m.in.: zewnętrzne freski w soborze Świętej Trójcy w Hajnówce, freski w kościele św. Kazimierza w Białymstoku, freski w kościele św. Andrzeja Boboli w Siemiatyczach, wielkoformatowe obrazy olejne „św. Jana Pawła II” oraz „Jezusa Miłosiernego” do kościołów w La Paz w Boliwii i San Antonio w Teksasie). Specjalnie na zamówienie Muzeum Ikon w Supraślu w 2022 roku powstało w technice sgraffito dzieło „Zwiastowanie”.
Jest autorem licznych projektów graficznych oraz ilustracji do książek (m.in.: Z. Waydyk: Myśli niesforne; Poezja Ostrobramska, red. ks. Tadeusz Krahel; abp E. Ozorowski: Dialogi o Bożym Miłosierdziu, album Białystok Miasto Miłosierdzia, Kult Męczenników w Archidiecezji Białostockiej) i czasopism (Szpilki, Gazeta Współczesna, Kurier Poranny), a także grafik (m.in.: cykl portretów wybitnych kompozytorów polskich dla Filharmonii Białostockiej).
Był wielokrotnie nagradzany i wyróżniany w dziedzinie rysunku satyrycznego i plakatu (m.in.: I nagroda – Konkurs na Plakat „Centrum Zdrowia Dziecka”, 1979; wyróżnienie – Konkurs na znaczek ONZ, 1980; publikacja w Światowej Antologii Humoru XX wieku; II nagroda – Konkurs na Plakat Antyalkoholowy, 1986, 1988; I nagroda – Konkurs na Plakat „Narkomania”, 1987; „Srebrne Pióro” – Eerste Nederlandse Cartoonfestival, Holandia 1987; I nagroda – Waddingtons Cartoon, Anglia 1988; wyróżnienie – Eurohumor 1991, 1992; wyróżnienie – Antologia Humoru Il Pennino, Włochy 1994), a także za projekty i realizacje społecznie zaangażowane m.in.: I nagroda – godło i pieczęć Uniwersytetu w Białymstoku, 1998; II nagroda – Konkurs na projekt i realizacja „Pomnika Sybiraka”, Białystok 1996; I nagroda – medal Uniwersytetu w Białymstoku „Cum Eximia Gaude” 1999; logo Filharmonii Białostockiej; I nagroda – Konkurs na znak Esperanto 1989 oraz „Medal Tolerancji”.
Jego dzieła (malarstwo – ikony, akwarela, rysunek satyryczny, plakat) były prezentowane na licznych wystawach w Polsce (Białystok, Warszawa, Łódź, Zamość, Wrocław, Katowice, Oświęcim) i na świecie (Bułgaria, Belgia, Holandia, Anglia, Japonia, Finlandia, Czechy, Brazylia, Stany Zjednoczone, Kuba, Włochy, Węgry, Turcja, Hiszpania, Francja, Białoruś). W 2014 roku w Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego w Białymstoku odbyła się jubileuszowa wystawa 40-lecia pracy twórczej Artysty pt. „Sofia-Warszawa-Białystok. Tożsamość twórcza”, prezentująca najważniejsze jego dzieła z zakresu malarstwa, grafiki i rysunku satyrycznego.