Zapraszamy do odwiedzenia wystawy „Mieczysław Fogg. Pieśniarz Polaków”.

W sali wystawowej Opery i Filharmonii Podlaskiej prezentowane są pamiątki pochodzące z rodzinnego archiwum Michała Fogga, prawnuka artysty. Znajdują się wśród nich unikatowe, nieudostępnione wcześniej szerszej publiczności eksponaty, które przedstawiają spuściznę wielkiego nestora polskiej piosenki. Ekspozycję uzupełniają wspomnienia Mieczysława Fogga oraz archiwalne nagrania z Telewizji Polskiej.

Mieczysław Fogg, właściwie Mieczysław Fogiel, urodził się 30 maja 1901 r. w Warszawie. Był świadkiem odzyskania przez Polskę niepodległości, brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej, a także występował w teatrach i kabaretach dwudziestolecia międzywojennego. Był jednym z uczestników Powstania Warszawskiego w czasie II wojny światowej, widział zgliszcza i odbudowę stolicy. Żył i koncertował również w okresie Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. Mieczysław Fogg zmarł 3 września 1990 r. tuż po zmianie ustroju państwa.

Dzięki swojej miłości do stolicy Mieczysław Fogg został okrzyknięty „Pieśniarzem Warszawy”. Jego twórczość i upowszechnianie polskiej piosenki obiegły jednak cały świat. Ja Polonusom przywożę ich młodość. (…) I ich dawne piosenki śpiewa im ten sam artysta – nie ktoś nowy, tylko ja. To jest mój cel, sens, idea moich wyjazdów zagranicznych. Mieczysław Fogg był orędownikiem kultury narodowej wszystkich Polaków, wszystkich pokoleń. Dlatego też mianowano go Pieśniarzem Polaków.

 


Wystawę można oglądać do 30 września – w sierpniu od poniedziałku do piątku, we wrześniu od wtorku do niedzieli, w godzinach pracy kasy biletowej.
Widzowie spektakli mogą oglądać wystawę nieodpłatnie w przerwach wydarzeń.

Bilety: 8 zł


Kurator wystawy: Anna Lubasińska-Tabaczniuk
Aranżacja przestrzeni i opracowanie graficzne: Sławomir Szondelmajer
Współorganizacja wystawy:
Opera i Filharmonia Podlaska – Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku imienia Stanisława Moniuszki
Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu
Muzeum Teatralne w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej

Wszystkie wykorzystane na wystawie cytaty pochodzą z książek: „Od palanta do belcanta” Mieczysława Fogga (wspomnienia spisał Zbigniew K. Rogowski) oraz „Poletko Pana Fogga” Dariusza Michalskiego, a także z kronik pamiątkowych użyczonych przez Michała Fogga.