Przyjęty owacyjnie na słynnej scenie West Endu „Korczak” mistrzowsko łączy w sobie popową formę musicalu i trudną treść, która zmaga się z najczulszą tkanką w historii XX wieku – tematyką Holokaustu. Polska prapremiera musicalu odbyła się pod auspicjami UNESCO i patronatem honorowym Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Rzecznika Praw Dziecka. Musical został włączony w oficjalną część ogólnopolskich wydarzeń kulturalnych, społecznych i edukacyjnych realizowanych w 2012 roku, ogłoszonym oficjalnie decyzją Sejmu RP Rokiem Janusza Korczaka. Spektakl uhonorowano Nagrodą im. Jana Kiepury za najlepszy spektakl roku 2012, a towarzyszący premierze projekt edukacyjny zwyciężył Plebiscyt na Wydarzenie Historyczne Roku 2012.
FABUŁA
Fabuła „Korczaka” została stworzona tak, by uczyć najmłodszych, dodawać otuchy młodym i przypominać najstarszym. Janusz Korczak był prawdziwym superbohaterem na miarę swoich – najtrudniejszych wśród skomplikowanych kart historii – czasów. Koloryt Polski tamtych czasów oddaje muzyka polska i klezmerska, jednoczona rytmem wystukiwanym przez jadący pociąg. Spektakl jest poświęcony Korczakowi jego dziełu: oddał życie uczeniu dzieci, jak stać się dorosłymi, jak żyć, a także jak umierać. Zgodnie z prawidłem gatunku, utwór ma dwa akty, a cezurą staje się wybuch drugiej wojny światowej. W pierwszej części poznajemy Korczaka jako nauczyciela, pedagoga i opiekuna, w drugiej rodzi się heroizm na śmierć i życie. Przedstawiając życiorys naszego narodowego bohatera, „Korczak” pozwala lepiej zrozumieć bolesną historię Żydów i Europy I połowy XX wieku.
INSCENIZACJA
Pracę nad polską inscenizacją poprzedziła wnikliwa analiza materiałów źródłowych związanych z postacią, twórczością i działalnością Janusza Korczaka. Przedsięwzięciu partnerował Żydowski Instytut Historyczny im. E. Ringelbluma w Warszawie. „Korczak” to wyjątkowe zjawisko na współczesnej scenie muzyczno-teatralnej. W realizacji polskiej pragnie mówić o Zagładzie w sposób niecodzienny, tworząc przypowieść o potędze życia, sile wiary i wielkości człowieka. Wzrusza udział najmłodszych artystów – dzieci i młodzieży wyłonione podczas castingu oraz Chóru Dziecięcego Opery i Filharmonii Podlaskiej. Przeciwwagę dla kilkudziesięciosobowego chóru dzieci, dwudziestoosobowego chóru dorosłych i kilkunastu solistów stanowi zaledwie tuzin muzyków orkiestry. Poruszająca scenografia przenosząca w czasie i najwyższych lotów kreacje aktorskie czynią z musicalu wehikuł czasu.
Prapremiera: VIII 2011, Rose Theatre Kingston, Londyn
Premiera polska: 29 IX 2012