Zapraszamy na koncert prawykonań połączony z promocją albumu płytowego „Supraskie Kantyki” pod Honorowym Patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotra Glińskiego. Poza wybranymi kantykami, 1 grudnia będą mogli Państwo po raz pierwszy wysłuchać kompozycji prof. Pawła Łukaszewskiego ICHTHYS na akordeon i chór mieszany. Utwór jest ekumeniczną modlitwą o jedność chrześcijan. Tytuł w języku starogreckim znaczy „ryba” i jest akrostychem – słowem utworzonym z pierwszych liter wyrazów:
ΙΗΣΟΥΣ (Iēsoûs) – Jezus
ΧΡΙΣΤΟΣ (Christós) – Chrystus
ΘΕΟΥ (Theoû) – Boga
ΥΙΟΣ (Hyiós) – Syn
ΣΩΤΗΡ (Sōtér) – Zbawiciel.
Tekst kompozycji w języku łacińskim, autorstwa Pawła Łukaszewskiego jest quasi-litanią i obejmuje 16 wyznań chrześcijańskich, które wyłoniły się na przestrzeni kilkuset lat.
Płyta Supraskie Kantyki składa się z 49 utworów muzycznych napisanych na 6 głosów męskich. Powstały, w wówczas unickim Monasterze Zwiastowania Przenajświętszej Bogarodzicy w Supraślu, najprawdopodobniej w latach 1667-1693 r. To jeden z nielicznych tak obszernych cerkiewnych zbiorów utworów koncertowych tej doby na świecie.
Prawykonanie utworu P. Łukaszewskiego dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca
MACIEJ FRĄCKIEWICZ
Zwycięzca jednego z najważniejszych konkursów akordeonowych na świecie – Certamen Internacional de Acordeón „Arrasate Hiria” w Hiszpanii (2012), a także laureat Paszportu Polityki „za bardzo dojrzałe i wyraziste interpretacje współczesnego repertuaru. Za odwagę, ryzyko i konsekwencję. Za budowanie repertuaru. Za koncertowe kreacje, pobudzanie naszej wyobraźni i siłę przekonywania” (2013).
Artysta zdobył nagrody w wielu międzynarodowych konkursach akordeonowych w Polsce, Niemczech, Słowacji, Włoszech i Hiszpanii, m.in. nagrodę główną oraz nagrodę publiczności Deutscher Musikwettbewerb (Bonn, 2018), jak też Folkwang Preis (Essen, 2017), GWK-Förderpreise für Musik (Münster, 2015) oraz II nagrodę Internationaler Ak-kordeonwettbewerb (Klingenthal, 2008).
Regularnie występuje jako solista z towarzyszeniem orkiestr symfonicznych, m.in z Filharmonią Narodową, NOSPR, Philharmonisches Staatsorchester Mainz, Beethoven Or-chester Bonn, Bochumer Symphoniker pod batutą m.in. takich dyrygentów jak Jacek Ka-spszyk, José Maria Florêncio, Krzysztof Penderecki, Łukasz Borowicz, Rasmus Baumann, Bassem Akiki itd.
Występował na festiwalach w Polsce i za granicą, takich jak Warszawska Jesień, La Folle Journée, Festiwal Muzyki Polskiej (Kraków), Musica Polonica Nova (Wrocław), Muzyczny Festiwal w Łańcucie, Neue Horizonten, Klangbrücke (Hanower), Dwa Dni i Dwie Noce Nowej Muzyki (Odessa), Kontrasty (Lwów), Farinelli Festival di Musica Classica (An-dria), Dni Krzysztofa Pendereckiego (Erywań), Latvian New Music Days (Ryga) i Folefest (Lizbona). Ostatnio grał recitale podczas Daegu International Contemporary Music Fe-stival (Korea Płd.), Moskiewskiej Jesieni (Rosja), Niedersächsische Musiktage, Chapeau Classique, Ludwigsburgschlossfestspiele (Niemcy) oraz w ramach cyklu Cleveland Classi-cal (USA). Regularnie odbywa tournée koncertowe po Chinach.
Maciej Frąckiewicz ma w swoim dorobku ponad 90 prawykonań – większość tych utworów była także jemu dedykowana. W listopadzie 2016 nagrał Under the Sign of Scor-pio Gubajduliny, a w styczniu 2018 wziął udział w prawykonaniu Koncertu akordeonowego Pendereckiego, który zarejestrował w grudniu 2018 pod batutą kompozytora z Polską Or-kiestrą Sinfonia Iuventus, nagranie otrzymało Fryderyka 2021. Do tej pory nagrał 6 autor-skich płyt (nominowane do Fryderyka oraz do Opus Klassik), na ponad 10 płytach pojawił się gościnnie.
Studiował w UMFC w Warszawie, ESCMUC w Barcelonie, HFM Detmold oraz FUDK w Essen. Od 2018 roku prowadzi klasę akordeonu w Hochschule für Musik w Det-mold, regularnie wykłada też w ramach kursów mistrzowskich w Europie i Azji.