Coroczny Koncert dyplomantów Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina Filii w Białymstoku ponownie odbędzie się w Operze i Filharmonii Podlaskiej. Orkiestrę OiFP poprowadzi Miłosz Kula, a dyplomanci zaprezentują się w różnorodnym repertuarze.
Wieczór rozpoczniemy Koncertem na wibrafon i orkiestrę smyczkową francuskiego kompozytora Emmanuela Séjourné. To inspirowana jazzem swobodna improwizacja na tle jednorodnych figur smyczków. Wibrafon należy do grupy idiofonów i posiada ogromne możliwości barwowe, co pozwala artystom na zaprezentowanie wirtuozerii na najwyższym poziomie.
Następnie zabrzmi Poème op. 25 na skrzypce i orkiestrę Ernesta Chaussona – jedno z jego najbardziej znanych dzieł. Zamówił je i po raz pierwszy wykonał przyjaciel kompozytora – Eugène Ysaӱe.
Melomani będą mogli usłyszeć także arię Bartolo La vendetta z I aktu opery Wesele Figara W.A. Mozarta zwaną „arią zemsty”.
W dalszej części koncertu zabrzmi Romance op. 62 na fagot i orkiestrę Edwarda Elgara – to rodzaj pieśni, gdzie fagot odgrywa rolę śpiewaka i poety.
Kolejny utwór, jaki zaprezentują dyplomaci, to Koncert na flet i orkiestrę d-moll op. 43 Theodoora Verhey’a – holenderskiego kompozytora muzyki kameralnej, symfonicznej i operowej. To dzieło późnoromantyczne i tradycyjne w budowie.
Po przerwie usłyszą Państwo Koncert na klawesyn i orkiestrę smyczkową op. 40 Henryka Mikołaja Góreckiego, zadedykowany wybitnej klawesynistce Elżbiecie Chojnackiej, która traktowała klawesyn jak instrument muzyki współczesnej.
Następnie zabrzmi Koncert skrzypcowy op. 14 (cz. I Allegro) Samuela Barbera – typowe dzieło amerykańskiej muzyki XX wieku łączące cechy neoklasycyzmu, jazzu i swingu.
Wykonana zostanie także Suita polska Hommage à Chopin Andrzeja Panufnika w wersji na flet i orkiestrę smyczkową. Jest to utwór napisany na zmówienie międzynarodowej Rady Muzycznej UNESCO dla uczczenia setnej rocznicy śmierci Fryderyka Chopina i pierwotnie przeznczony na sopran i fortepian.
Podczas koncertu usłyszą Państwo także Koncert na altówkę G-dur TWV 51:G9 Georga Philippa Telemanna będący pierwszym znanym koncertem na altową odmianę skrzypiec. Dzieło to odgrywa niezaprzeczalną historyczną rolę w utrwaleniu altówki jako instrumentu solowego.
Na zakończenie koncertu zabrzmi recytatyw i aria Violetty È strano/Sempre libera z I aktu opery Traviata Giuseppe Verdiego – piękny obraz rodzącego się uczucia miłości dającego nadzieję na nowe życie.