Tytuł wystawy nawiązuje do zjawiska widzenia dźwięków, słyszenia kolorów – kojarzenia ze sobą wrażeń odbieranych przez różne zmysły. W przypadku obrazów prezentowanych na wystawie przedmiotem są głównie wrażenia słuchowe i związane z nimi emocje. Abstrakcje są odbiciem różnorodnych bodźców, śladami dźwięków muzyki, a także dźwięków, dochodzących z otoczenia, jak szum czy hałas. Pierwsze prace Joli Grabowskiej związane z tym tematem powstały w technice wklęsłodruku podczas studiów. Były to grafiki zatytułowane „Impulsy”. Ważną inspiracją dla artystki jest niezmiennie przyroda i jej żywioły – ogień, powietrze i najbardziej chyba – woda. Na wystawie można obejrzeć m.in. ekspresyjne pejzaże na pograniczu abstrakcji, inspirowane zjawiskami atmosferycznymi, takimi jak burze czy wichury. Pomimo że postać człowieka nie jest przedmiotem tych obrazów, to jednak jego natura i emocje są w centrum ich uwagi. W myśl zasady, że to człowiek jest częścią przyrody, a jej kondycja dużo mówi o nas samych, wystarczy się wsłuchać.
Prezentowany zestaw prac jest jednocześnie kontynuacją śledzenia mechanizmów pamięci – operacji postrzegania, odczuwania, zapamiętywania i wreszcie wspominania. Temu tematowi poświęciłam najwięcej uwagi podczas studiów artystycznych w Toruniu. Pamięć emocjonalna to połączenie pamięci zdarzeń z emocjami. Wspomnienia, poprzez dokonywaną w umyśle syntezę wrażeń, budują obrazy, które pozbawione pierwotnego kontekstu, stają się nową, autonomiczną formą, żyjącą częstokroć własnym życiem. Przenikające się elementy obrazów, momentami zatarte, sąsiadują z czytelnymi motywami, które nie pozwalają jednakże na jednoznaczną identyfikację miejsca i czasu – jak w okruchach pamięci.
Jola Grabowska
Wernisaż wystawy odbędzie się 22 marca o godz. 17.00 w Sali Wystawowej Opery i Filharmonii Podlaskiej przy ul. Odeskiej 1. Wstęp jest wolny.
Jola Grabowska
Absolwentka Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu (dyplom z grafiki warsztatowej w 2005 r.). Urodzona w Suwałkach, związana z Podlasiem (ukończyła Liceum Sztuk Plastycznych w Supraślu). Zajmuje się malarstwem, grafiką, fotografią. Prace jej autorstwa publikowane były m.in. w magazynie „Enigma” – ludzie, sztuka, myśli (nr 36, Warszawa 2016 r.) oraz „Baltas Kambarys” – magazyn klasy kreatywnej, wydawany na Litwie (nr 3, 2017 r.). W 2018 r. brała udział w ponad 30 zbiorowych wystawach w kraju i za granicą, w większości na Litwie, gdzie wielokrotnie uczestniczyła w międzynarodowych plenerach malarskich w Kownie. Ma na koncie 10 wystaw indywidualnych, m.in. w Gdańsku, Wilnie oraz w Brukseli.