Zapraszamy na Dni Estonii w Białymstoku. Jest to wspaniała okazja do zapoznania się z estońską muzyką, kinem i społeczeństwem cyfrowym.

17.11 / niedziela

16.00 / Koncert chóru kameralnego Collegium Musicale

17.30 / „Elegie z wrzosowisk”, reż. Marianne Kõrver / dokument / 2018 / 58 min

Kim jest jeden z najwybitniejszych i najbardziej tajemniczych kompozytorów estońskich? Tõnu Kõrvits zabiera nas w muzyczną podróż zanurzoną w północnych pejzażach, a naszymi współpasażerami będą zwykli i niezwykli mieszkańcy współczesnej Estonii. Tytuł dokumentu nawiązuje do cyklu chóralnego, który artysta skomponował z inspiracji gotycką powieścią „Wichrowe wzgórza” Emily Brontë. Melancholia spotyka się tu z mistyką natury, co znajduje wyraz zarówno w dźwiękach, jak i w wizualnej warstwie filmu.
Marianne Kõrver urodziła się w 1980 roku. Ukończyła Baltic Film and Media School. Zrealizowała szereg filmów dokumentalnych portretujących estońskich artystów i kompozytorów. W kręgu jej zainteresowań jest człowiek, środowisko oraz religia i trudne relacje zachodzące między nimi we współczesnej cywilizacji Zachodu.
Zwiastun: https://www.youtube.com/watch?v=sEEo63XD0Aw

19.00 / „Listopad”, reż. Rainer Sarnet / fantasy, dramat, romans / 2017 / 115 min

„Listopad” to jednocześnie mroczna baśń, horror i niezwykła historia miłosna. Bazując na estońskim bestsellerze, reżyser stworzył jedyną w swoim rodzaju filmową miksturę przywołującą średniowieczny folklor w sposób niezwykle oryginalny i niemożliwy do podrobienia. „Listopad” opowiada historię mieszkańców wsi, którzy starają się przetrwać zimę, i pary młodych ludzi borykających się z problemami miłosnymi. Historia zanurzona jest w lokalnych wierzeniach, które przenikają każdą sferę życia postaci – zmarli powracają do świata żywych, by spotkać się z członkami swoich rodzin, bohaterowie zawierają pakty z diabłem i przygotowują magiczne eliksiry. „Listopad” był estońskim kandydatem do Oscara i jednym z największych przebojów tamtejszych kin w ostatnich latach. Przepiękne, malarskie zdjęcia Marta Taniela zostały nagrodzone na prestiżowym festiwalu w Tribece.
Zwiastun: https://www.filmweb.pl/video/Zwiastun/nr+2+polski-48274

18.11 / poniedziałek

13.30 Seminarium „Odkryj Estonię” – kraj cyfrowych możliwości

Aby uczestniczyć w seminarium należy się zarejestrować wysyłając mail na adres: Embassy.Warsaw@mfa.ee

16.00 / „Rodeo. Jak poskromić dziki kraj”, reż. Kiur Aarma, Raimo Jõerand / dokument / 2018 / 77 min

Utrzymana w duchu kina sensacyjnego porywająca opowieść o pierwszych wolnych wyborach w Estonii od czasu II wojny światowej. O wydarzeniach sprzed lat opowiadają współtwórcy ówczesnego nowego rządu, wtedy młodzi idealiści bez doświadczenia politycznego. Z perspektywy czasu wspominają kraj pogrążony w chaosie i biedzie, nad którym musieli zapanować, by zyskać poparcie mieszkańców
oraz przywódców innych.
Zwiastun: https://www.youtube.com/watch?v=w04zzZUQdHM

17.30 / „Szlak bałtycki”, reż. Peeter Simm / dokument / 1989 / 28 min

23 sierpnia 1989 roku utworzono długi na 600 km łańcuch z ludzi, który biegł przez Estonię, Łotwę i Litwę. Upamiętniał 50. rocznicę podpisania paktu Ribbentrop-Mołotow wraz z tajnym protokołem, który dotyczył podziału między Trzecią Rzeszą, a Związkiem Radzieckim terytoriów w pasie od Finlandii po Rumunię. Łańcuch, który dziś znajduje w rejestrze UNESCO, został uchwycony przez reżysera Peetera Simma, a efektem jego pracy jest niepowtarzalny film dokumentalny, który wszedł na ekrany jeszcze w 1989 roku. „Ideały zmieniają się z upływem lat. Rozpadają się, rzadko zostają ponownie złożone lub powstają zupełnie nowe. Ale ogromna część tego ideału, który popchnął ludzi do utworzenia Szlaku Bałtyckiego, wciąż trwa” – mówił Simm. Łańcuch filmowało wiele zespołów, które pracowały od wczesnego poranka w Tallinie do nocnego posiedzenia przy ognisku na granicy estońsko-łotewskiej. Towarzyszył im zespół w helikopterze. „Tworząc ten dokument, Peeter rozumiał, jak ważne było to wydarzenie i jakie było jego globalne znaczenie. Wlał w ten film cały swój talent, postawę polityczną i wielką miłość do Estonii” – wspominali współpracownicy Simma.

18.00 / „Mała towarzyszka”, reż. Moonika Siimets / 2018 / dramat / 100 min

Estonia, początek lat 50. XX w. Stalinizm jeszcze mocno trzyma kraj w uścisku. Pewnego dnia matka sześcioletniej Leelo, nauczycielka szkolna, zostaje zabrana do łagru. Leelo, pomna ostatnich słów usłyszanych od mamy – że ma być dobrym dzieckiem – stara się w złożonej stalinowskiej rzeczywistości, z której nie wszystko rozumie, zachowywać najlepiej jak potrafi. Ma nadzieję, że dzięki temu mama wkrótce do niej wróci. Adaptacja autobiograficznej powieści Leelo Tungal, urodzonej w 1947 roku estońskiej poetki i pisarki, znanej autorki opowiadań i wierszy dla dzieci. Film Mooniki Siimets opowiada o losie dziecka w strasznych czasach – dlatego jest w nim dramatyzm i tragizm. Z drugiej strony, ponieważ czasy te ukazane są właśnie z dziecięcej perspektywy, na ekranie nie brakuje również ciepła i humoru.
Zwiastun https://www.youtube.com/watch?v=yDzvbbt3k54

Wstęp na koncert i filmy za okazaniem bezpłatnych wejściówek dostępnych w kasie i przy wejściu w dniu wydarzenia

Wystawy towarzyszące Dniom Estonii w Białymstoku
17 XI–12 XII 2019

Arvo Pärt – znany i nieznany
Birgit Püve „kynö”