Maestro Mykoła Diadiura poprowadzi orkiestrę Opery i Filharmonii Podlaskiej podczas koncertu 24 maja. Wystąpi przed Państwem także jedna z najwybitniejszych polskich wiolonczelistek młodego pokolenia – Zuzanna Sosnowska.
W pierwszej części koncertu zabrzmi utwór Holy God Aleksandra Rodina – krótka kompozycja będąca orkiestrową fantazją zakorzenioną w stylu prawosławnego hymnu Swiatyj Boże oraz Koncert wiolonczelowy a-moll op. 33 Camille’a Saint-Saënsa uznany za jeden z najlepszych koncertów, jakie skomponowano na wiolonczelę. Napisany z rozmachem, wyróżnia się elegancją formy, wytrawną techniką kompozytorską i bezpośredniością stylu. Po raz pierwszy został wykonany przez Augusta Tolbecque’a w Paryżu w 1873 roku.
Po przerwie usłyszą Państwo Symfonię D-dur nr 101 Zegarową Josepha Haydna oraz Taniec siedmiu zasłon z opery Salome.
Symfonia D-dur nazwana przez publiczność Zegarową jest przykładem symfonii klasycznej i należy do szeregu 12 arcydzieł zwanych „symfoniami londyńskimi”, które powstały na zmówienie działającego w Londynie wybitnego skrzypka oraz organizatora orkiestr – Johanna Petera Salomona. Swoją nazwę zawdzięcza charakterystycznemu, stałemu pulsowi odmierzającemu rytm części wolnej a przypominającemu tykanie zegara.
Taniec siedmiu zasłon to fragment opery Salome budzący największe kontrowersje, będący przyczyną skandali oraz ingerencji cenzury. Salome tańczy go dla Heroda, zrzucając z siebie kolejne zasłony… – w nagrodę ma otrzymać cokolwiek zapragnie, a zechce pocałować usta odciętej głowy Jana Chrzciciela – proroka, który wzgardził nią i jej pożądaniem. Śpiewająca partię tytułową w prapremierowej obsadzie – Marie Wittich, odmówiła wykonania tańca, powołując się na przyczyny moralne.
MYKOŁA DIADIURA
Urodził się w Kijowie, gdzie ukończył studia w Konserwatorium im. Piotra Czajkowskiego. Jest głównym dyrygentem Orkiestry Symfonicznej Narodowej Filharmonii Ukrainy (od 1996 r.), dyrektorem muzycznym Opery Narodowej Ukrainy im. T. Szewczenki (od 2011 r.) oraz szefem artystycznym Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy (od 2022 r.). Maestro Diadiura swoje pierwsze stanowisko jako dyrygent naczelny objął w 1986 r. w Omskiej Filharmonii w Rosji. Rok później został laureatem Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów „Min-On” w Tokio i Specjalnej Nagrody Stowarzyszenia Dyrygentów Japonii w Tokio. W 1988 r. w Budapeszcie otrzymał Nagrodę Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. J. Ferencsika i został osobiście zaproszony przez maestra S. Ozawę do Tanglewood Music Center (USA), gdzie odbył staż nie tylko pod kierunkiem sławnego japońskiego dyrygenta, ale także L. Bernsteina i A. Previna. Był dyrygentem naczelnym Orkiestry Symfonicznej w Seulu w Korei Południowej (1989-1996) oraz Filharmonii Szczecińskiej w Polsce (2010-2013). Uhonorowany m.in. tytułami: Rycerza Orderu Sztuki i Literatury (Francja), Stella d’Italia Cavaliere (Włochy) oraz Ludowego Artysty Ukrainy.
ZUZANNA SOSNOWSKA
Jedna z najwybitniejszych polskich wiolonczelistek młodego pokolenia, aktywna solistka, kameralistka i pedagog. Jest zwyciężczynią (I nagroda ex aequo) X Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. W. Lutosławskiego w Warszawie oraz laureatką ponad 20 nagród na konkursach międzynarodowych na trzech kontynentach. Regularnie koncertuje solo, w duecie Sosnowska-Garcías oraz jako członek Tansman Trio i Ensemble Esperanza w Polsce, Niemczech, Szwajcarii, Austrii, Norwegii, Holandii, Szwecji, Hiszpanii, Chorwacji, Włoszech i Namibii. Jako solistka występuje z czołowymi polskimi i zagranicznymi orkiestrami takimi jak m.in. Orkiestra Filharmonii Narodowej, Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie, Orkiestra Opery i Filharmonii Podlaskiej, AUKSO, Orquestra Cambra de Mallorca, Orchestra Nazionale de la RAI w Turynie, Metamorphosen Berlin czy Philharmonisches Orchester der Hansestadt Lübeck pod batutą m.in. A. Wita, T. Strugały, M. Mosia, D. Runtza, M. Klauzy, A. Humali, M. J. Błaszczyka, J. M. Zarzyckiego czy A. Klocka.
Wiolonczelistka występowała m.in. w Elbphilharmonie w Hamburgu, Beethoven Haus w Bonn, na Zamku Królewskim w Warszawie czy Auditorio Nacional w Madrycie. Jej koncerty transmitowane były w Programie 2 Polskiego Radia, Norddeutsche Rundfunk, Radio Nacional España, na platformie Idagio i Telewizji Allegro HD. Wraz z Narodową Orkiestrą Polskiego Radia w Katowicach pod batutą Bassem Akiki artystka dokonała również nagrania I Koncertu Wiolonczelowego G. Bacewicz dla Polskiego Radia.
Zuzanna Sosnowska z wyróżnieniem ukończyła studia w Hochschule für Musik w Weimarze w klasie prof. W.E. Schimdta i w Escuela Superior de Música Reina Sofia w Madrycie u prof. J.P. Maintza jak również prestiżowe studia podyplomowe Konzertexamen w Musikhochschule w Lubece u prof. T. Svane. W 2019 i 2020r. otrzymała nagrodę specjalną Królowej Hiszpanii, jest również stypedystką Fundacji Y. Menuhina, programu Villa-Musica oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Aktywność koncertową łączy z pracą w Hochschule für Musik und Tanz w Kolonii, gdzie od 2022 r. prowadzi klasę wiolonczeli.