Obsada na 23.04.2022 – KLIKNIJ TUTAJ
Obsada na 24.04.2022 – KLIKNIJ TUTAJ
Obsada na 29.04.2022 – KLIKNIJ TUTAJ
Obsada na 30.04.2022 – KLIKNIJ TUTAJ
Obsada na 07.05.2022 – KLIKNIJ TUTAJ
Obsada na 08.05.2022 – KLIKNIJ TUTAJ
Obsada na 21.05.2022 – KLIKNIJ TUTAJ
Obsada na 22.05.2022 – KLIKNIJ TUTAJ
Jedna z najczęściej granych oper na świecie, zaliczana do ścisłego kanonu, od samego początku budziła potężne emocje, wywołując na twarzach widzów łzy wzruszenia. Oglądana po raz pierwszy jest historią niewinnej miłości i smutku po utracie ukochanej osoby i młodości, w kolejnych odsłonach odkrywa głębokie emocjonalne sensy ukryte w symbolicznych gestach scenicznych. Sam Puccini, gdy zagrał przejmujące akordy śmierci głównej bohaterki, był tak głęboko poruszony, jakby stracił najbliższą mu istotę. Na tym właśnie polega ponadczasowa siła przekazu „Cyganerii” – niezależnie od wieku i doświadczeń – identyfikuje słuchacza z postaciami dramatu. Spotyka się tu młodość, odwaga, namiętność i wielka miłość, a je wszystkie idealizuje niezrównana muzyka Pucciniego.
FABUŁA
Fabuła „Cyganerii” została przedstawiona w postaci czterech obrazów, będących zarazem samodzielnymi kompozycyjnie scenami o wyraźnym środku ciężkości. Wzruszająca Mimì i romantyczny Rodolfo oraz nieprzewidywalna Musetta i porywczy Marcello to dwie pary, których losy stanowią dwie osie kompozycyjne. Główny wątek fabularny – historia miłości ubogiej, cierpiącej na gruźlicę hafciarki Mimì i poety Rudolfa – rozgrywają się na scenie Paryża pierwszej połowy XIX wieku. Libretto opery napisane na podstawie „Scen z życia cyganerii” Henri Murgera doskonale oddaje tło polityczne porewolucyjnej Francji oraz nastroje niezadowolenia panujące wśród najuboższych warstw społecznych, gdzie młodzi artyści żyją na granicy ubóstwa.
INSCENIZACJA
W realizacji Opery i Filharmonii Podlaskiej akcja „Cyganerii” została przeniesiona w lata 30. XX. Jest to okres największego rozkwitu sztuki współczesnej. Paryż staje się mekką dla malarzy, szukających artystycznego spełnienia i możliwości uprawiania sztuki wolnej od wszelkich kanonów. Bezpośrednią inspiracją dla scenografii stała się artystyczna pracownia La Ruche – budynek usytuowany w dzielnicy Montparnasse, gdzie tworzyli swoje dzieła najwybitniejsi malarze XX wieku, należący do „szkoły paryskiej”. W warstwie wizualnej inscenizacja nawiązuje do klasyki francuskiego kina lat 30., eksponując tajemniczą atmosferę filmów Marcela Carné czy René Claira. Spektakl pomimo przesunięcia akcji, pozostaje wierny librettu, które odtwarza ponadczasowe psychologiczne reakcje ludzkie w obliczu miłości i śmierci.
Prapremiera: 1 II 1896, Teatro Regio, Turyn
Premiera: 24 III 2017