Stowarzyszenie „Pro Salute”, wychodząc naprzeciw potrzebom dzieci chorych na dystrofię mięśniową różnego typu, postanowiło zorganizować czwarty już Koncert Na Rzecz Dzieci z Dystrofią Mięśniową, podopiecznych Kliniki Rehabilitacji Dziecięcej UMB. Koncert odbędzie się w dniu 04.10.2022 (wtorek) o godz. 19.00 na Dużej Scenie Opery i Filharmonii Podlaskiej – Europejskiego Centrum Sztuki w Białymstoku im. Stanisława Moniuszki przy ul. Odeskiej 1.
Gwiazdą wieczoru będzie Beata i BAJM – zespół stworzony w Lublinie przez Beatę Kozidrak, Andrzeja Pietrasa, Jarosława Kozidraka i Marka Winiarskiego. Drogę do kariery otworzyła zespołowi nagroda w koncercie debiutów Festiwalu w Opolu w 1978 r. Bajm zajął tam drugie miejsce za piosenkę „Piechotą do lata”. Zespół wydał 16 płyt. Każda z nich okryła się złotem bądź platyną. Teksty do wszystkich piosenek napisała Beata Kozidrak. Grupa wylansowała ponad sto przebojów, które na stałe zapisały się w historii polskiej muzyki. Wśród największych wymienia się: „Płynie w nas gorąca krew”, „Dwa serca, dwa smutki”, „Małpa i ja”, „Biała armia”, „Ta sama chwila”, „Szklanka wody”, „Nie ma wody na pustyni”, „Myśli i słowa”. BAJM ma na koncie 4 mln sprzedanych płyt. Zdobył wszystkie najważniejsze i najbardziej prestiżowe nagrody muzyczne przyznawane w Polsce. Zespół koncertował w całej Europie, USA, Kanadzie i Wietnamie. Do tej pory dał niemal 7 tys. koncertów. Od 29 lat BAJM gra w składzie: Beata Kozidrak – vocal, Piotr Bielecki – gitara, Krzysztof Nieścior – perkusja, Adam Drath – gitara, Artur Daniewski – gitara basowa. W 2000 r. do zespołu dołączyła Maria Dobrzańska, która gra na instrumentach klawiszowych. Członkowie całego zespołu pochodzą z Lublina. 31 sierpnia 2018 r. ukazał się dwupłytowy album „BEST OF 1978 – 2018” – zawierający największe przeboje zespołu, wydany z okazji 40-lecia BAJMu.
Dystrofie mięśniowe to grupa chorób mięśni uwarunkowanych genetycznie, charakteryzujących się nieodwracalnymi zmianami w mięśniach i tkance łącznej. W ich postępującym przebiegu dochodzi do osłabienia i zaniku mięśni, co w konsekwencji prowadzi do inwalidztwa. W późniejszych stadiach choroby dochodzi także do uszkodzenia serca i niewydolności oddechowej.
Grupa naukowców pod kierownictwem prof. Wojciecha Kułaka z Kliniki Rehabilitacji Dziecięcej z Ośrodkiem Wczesnej Pomocy Dzieciom Upośledzonym „Dać Szansę” Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku od 9 lat, jako jedyni w Polsce, za pomocą eksperymentalnej terapii czynnikiem stymulującym kolonię granulocytów z powodzeniem umożliwiają dotkniętym tymi chorobami dzieci, usprawniać ich funkcjonowanie, a nawet zrobić pierwsze samodzielne kroki. Sukces badaczy odbił się echem w całym kraju i za granicą (w tym USA).
Współorganizatorem koncertu jest Opera i Filharmonia Podlaska – Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku imienia Stanisława Moniuszki.