Stowarzyszenie „Pro Salute”, wychodząc naprzeciw potrzebom dzieci chorych na dystrofię mięśniową różnego typu, postanowiło zorganizować szóstą edycję Koncertu na rzecz Dzieci z Dystrofią Mięśniową, podopiecznych Kliniki Rehabilitacji Dziecięcej z Ośrodkiem Wczesnej Pomocy Dzieciom Upośledzonym „Dać Szansę” Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.
Koncert odbędzie się w dniu 15.10.2024 (wtorek) o godz. 19:00 na Dużej Scenie Opery i Filharmonii Podlaskiej – Europejskiego Centrum Sztuki w Białymstoku przy ul. Odeskiej 1. Gwiazdą wieczoru będzie Ania Dąbrowska.

Dystrofie mięśniowe to grupa chorób mięśni uwarunkowanych genetycznie, charakteryzujących się nieodwracalnymi zmianami w mięśniach i tkance łącznej. W ich postępującym przebiegu dochodzi do osłabienia i zaniku mięśni, co w konsekwencji prowadzi do inwalidztwa. W późniejszych stadiach choroby dochodzi także do uszkodzenia serca i niewydolności oddechowej. Grupa naukowców pod kierownictwem prof. Wojciecha Kułaka z Kliniki Rehabilitacji Dziecięcej z Ośrodkiem Wczesnej Pomocy Dzieciom Upośledzonym „Dać Szansę” Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku od 11 lat, jako jedyni w Polsce, za pomocą eksperymentalnej terapii czynnikiem stymulującym kolonię granulocytów z powodzeniem umożliwiają dotkniętym tymi chorobami dzieci, usprawniać ich funkcjonowanie, a nawet zrobić pierwsze samodzielne kroki. Sukces badaczy odbił się echem w całym kraju i za granicą (w tym USA).


Ania Dąbrowska – Pierwsza Dama Polskiego Popu. Wokalistka, kompozytorka, autorka tekstów, producentka. Dotychczas nagrała siedem płyt, z których każda pokryła się platyną:

  • „Samotność po zmierzchu” (2004)
  • „Kilka historii na ten sam temat” (2006)
  • „W spodniach czy w sukience?” (2008)
  • „Ania Movie” (2010)
  • „Bawię się świetnie” (2012)
  • „Dla naiwnych marzycieli” (2016)
  • „The Best Of” (2017)

Jej krążki rozeszły się w sumie w ponad 500 000 egzemplarzy!
Każdy kolejny album przynosił Ani Dąbrowskiej wiele nagród branżowych. Jest jedną z najczęściej nagradzanych Fryderykami polskich artystek, na swoim koncie ma już 25 nominacji i 9 statuetek. W 2004 roku doceniono ją jako Wokalistkę Roku, Nową Twarz Fonografii i za Album Roku Pop (Samotność po zmierzchu). W 2006 roku ponownie została Wokalistką Roku z Albumem Roku Pop (Kilka historii na ten sam temat), a jej utwór „Trudno mi się przyznać” zgarnął nagrody w kategorii Piosenka Roku i Wideoklip Roku. W 2011 kolejny Fryderyk, tym razem za teledysk do piosenki „Bang, Bang”, a w 2017 roku za Album Roku Pop (Dla naiwnych marzycieli). W 2019 roku Ania otrzymała honorowy tytuł Ambasadora Województwa Lubelskiego a w 2024 honorowy tytuł Ambasadora swojego rodzinnego Miasta Chełm. Artystka aktualnie pracuje nad swoją nową płytą.

Współorganizatorem koncertu jest Opera i Filharmonia Podlaska – Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku imienia Stanisława Moniuszki.