23 stycznia 2021 r. obchodziliśmy setną rocznicę śmierci Władysława Żeleńskiego, założyciela i dyrektora Konserwatorium Muzycznego w Krakowie. Z tej okazji Trio Lontano z gościnnie występującym alcistą  Adrianem Stanciu wydało album „Władysław Żeleński” zawierający studyjne nagrania dwóch dzieł kameralnych „Trio na fortepian, skrzypce, wiolonczelę op. 22” oraz „Kwartet fortepianowy c-moll op. 61”.

Na portalu LongPlay ukazała się recenzja Roberta Ratajczaka, który pisze:

„ Kompozytor, pedagog i animator życia muzycznego, a także założyciel i wieloletni dyrektor Konserwatorium Muzycznego w Krakowie Władysław Żeleński (1837-1921), to jeden z najważniejszych przedstawicieli neoromantyzmu w muzyce polskiej, oraz najwybitniejszy po Stanisławie Moniuszce polski twórca oper i pieśni. Mimo iż za życia kompozytora jego utwory cieszyły się w Polsce dużym uznaniem, to w kolejnych latach jego twórczość została przyćmiona przez kompozytorów z nurtu Młodej Polski i w dużym stopniu zapomniana.

Władysław Żeleński pozostający pod wpływem takich kompozytorów jak Mendelssohn, Schumann, Moniuszko i Smetana, pozostawił po sobie również szereg utworów instrumentalnych, zarówno orkiestrowych jak kameralnych.

Przypadająca 23 stycznia 2021 roku setna rocznica śmierci kompozytora, okazała się znakomitą okazją do przypomnienia sobie jego dorobku. Doskonałym na to sposobem jest sięgnięcie po płytę z nagraniami jego utworów kameralnych na fortepian i instrumenty smyczkowe, która ukazała się nakładem wytwórni DUX.

Na płycie „Władysław Żeleński Chamber Music” znajdziemy Trio fortepianowe E-dur, op.22, oraz jeden z czterech pozostawionych przez kompozytora kwartetów fortepianowych (C-moll, op.61).

Album nagrany został w ostatnich dniach grudnia 2020 roku przez Trio Lontano, grupę założoną w 2009 roku, a tworzoną przez: Annę Marię Kamińską (fortepian), Pawła Polaka (skrzypce) i Grzegorza Vytlacila (wiolonczela). W nagraniu Kwartetu fortepianowego C-moll, op.61, skład zespołu uzupełnił znakomity rumuński altowiolista Adrian Stanciu.

Zamieszczone na płycie dwa wspaniałe dzieła kameralne, ukazują doskonały warsztat polskiego twórcy i dobitnie przekonują jak ogromnym kompozytorskim potencjałem dysponował Żeleński. Oba na pozór proste i łatwe w odbiorze utwory, nasączone są artystycznym indywidualizmem twórcy, osobistym sposobem wyrażenia ekspresji oraz potężną dawką zawartych w nich emocji.

Wielkie brawa dla Trio Lontano za, zwieńczone niewątpliwym sukcesem, zmierzenie się ze złożonością i specyficznym charakterem obu utworów. Pięknie słucha się tej płyty.

Album ukazał się 24 marca 2021.”

 

Także Adam Suprynowicz na łamach „Ruchu Muzycznego” napisał:

Kameralistyka Żeleńskiego jest ciężka jak kotary i meble w mieszczańskich salonach, podziwiam więc przemyślane interpretacje białostockich muzyków. Rozrzeźbione w kontrapunktach i schumannowskich echach „Trio E-dur op. 22” ma w sobie powietrze i przestrzeń. W ponurym „Kwartecie c-moll” op. 61 subtelną popowstańczą retorykę zastępuje bezsilna melancholia, jednak i na to artyści znajdują sposób, sprężystą kreską odwzorowując przegadaną formę. Brahmsa z Żeleńskiego nie zrobią, ale oddają mu sprawiedliwość. To warto docenić”.

Płyta „Władysław Żeleński” jest do nabycia w kasie Opery oraz  na stronie internetowej: https://www.oifp.eu/produkt/trio-lontano-wladyslaw-zelenski/

Fot. Michał Heller (OiFP)