Musical inspirowany życiem kobiety-szpiega Krystyny Skarbek, koncert z udziałem Jerzego Maksymiuka, jubileusz prof. Stanisława Kuka, spektakle edukacyjne Konopnicka 2, koncert w rocznicę urodzin H. Wieniawskiego oraz gościnny spektakl Édith i Marlene w reżyserii Marii Seweryn – kwiecień w Operze i Filharmonii Podlaskiej obfituje w szereg interesujących wydarzeń artystycznych.

Na Dużej Scenie Opery można oglądać poruszający musical Gary’ego Guthmana Vesper, który od swojej premiery (7.03.2025 r.) wzbudza wśród widzów ogromne emocje i zachwyt. Spektakl jest połączeniem wspaniałej muzyki, dynamicznej choreografii, nowoczesnych efektów multimedialnych i zachwycającej scenografii. Na Vesper można się wybrać w dwa pierwsze weekendy kwietnia. W tytułowej roli wystąpi Ewa Łobaczewska, której aktorska i wokalna interpretacja postaci spotkała się z ciepłym przyjęciem publiczności. W roli Andrew – ukochanego Vesper – będzie można zobaczyć Macieja Nerkowskiego (5-6.04) i Rafała Szatana (11-12.04). 

Kwiecień będzie bogaty w bardzo interesujące koncerty. W piątek, 4 kwietnia melomani mogą się wybrać do Sali Koncertowej przy ul. Podleśnej na Koncert dyplomantów Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina Filii w Białymstoku. Na scenie pojawią się młode talenty, które zaprezentują swoje umiejętności wykonawcze w towarzystwie muzyków Orkiestry Opery i Filharmonii Podlaskiej pod batutą Miłosza Kuli. W programie m.in. kompozycje Emmanuela Séjourné, Ernesta Chaussona, Wolfganga Amadeusza Mozarta, Theodoora Verhey’a, czy Henryka Mikołaja Góreckiego.

Z okazji 190. rocznicy urodzin Henryka Wieniawskiego studenci Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina Filii w Białymstoku przygotowali wyjątkowy koncert realizowany w ramach cyklu Studencka Scena Młodych. 10 kwietnia w Sali Kameralnej ZSM przy ul. Podleśnej młodzi artyści zaprezentują utwory tego znakomitego kompozytora, ukazując jego liryzm, pasję i wirtuozerię. Wykonawcami będą studenci skrzypiec, przy fortepianowym akompaniamencie Krzysztofa Staniendy. W programie koncertu znajdą się takie utwory, jak Polonez A-dur op. 21, Scherzo-Tarantelle op. 16, Souvenir de Posen op. 3 oraz inne kompozycje Wieniawskiego. 

11 kwietnia na Dużej Scenie po raz kolejny będzie gościł wybitny dyrygent, pianista i kompozytor oraz Honorowy Dyrektor Artystyczny Opery i Filharmonii Podlaskiej – Jerzy Maksymiuk. Podczas pełnego emocji i niezwykłych brzmień koncertu Vivat Maestro! Mistrz batuty osobiście wykona partię fortepianu w napisanym przez siebie utworze Liście gdzieniegdzie spadające. Melomani usłyszą także kompozycje Francisa Poulenca i Ludwiga van Beethovena w wykonaniu Orkiestry Opery i Filharmonii Podlaskiej pod batutą Mistrza. Gościnnie wystąpi duet fortepianowy w składzie: Katarzyna Makal-Żmuda i Robert Marat.

W Wielką Środę, 16 kwietnia, odbędzie się Wielkopostny Koncert Per musicam ad sacrum. Wystąpi Orkiestra oraz Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej, Chór Dziecięco-Młodzieżowy Opery oraz soliści. Melomani usłyszą Motet III Jesu meine Freude BWV 227 Jana Sebastiana Bacha czy hymn Święty Boże Stanisława Moryty – jednego z najważniejszych przedstawicieli polskiej muzyki chóralnej. W programie znalazły się także: Pieśń IV Bolesna z Suity Maryjnej Juliusza Łuciuka, pieśń Matko Najświętsza, do serca Twego Henryka Mikołaja Góreckiego i Agnus Dei Samuela Barbera. W drugiej części koncertu wykonane zostaną dwa utwory Marcina Nagnajewicza: Panie, Ty widzisz oraz Stabat Mater.

Z okazji jubileuszu prof. Stanisława Kuka – I koncertmistrza Orkiestry Opery i Filharmonii Podlaskiej, w ostatni piątek kwietnia (25.04) zapraszamy na wyjątkowy koncert pn. Dziękujemy! W roli solisty wystąpi sam Jubilat, który wykona partie solowe na skrzypcach. Melomani usłyszą utwory Wojciecha Kilara (Polonez z filmu Pan Tadeusz), Mikołaja Piotra Góreckiego (Concerto-Notturno op. 13 na skrzypce i orkiestrę smyczkową) oraz IV Symfonię f-moll op. 36 Piotra Czajkowskiego. Muzyczny wieczór będzie wspaniałą okazją do uczczenia jubileuszu artysty, który od lat współtworzy niepowtarzalny charakter Orkiestry Opery i Filharmonii Podlaskiej.

Młodszą publiczność Opera zaprasza w kwietniu na spektakle edukacyjne Konopnicka 2, czyli jak brzmiały wiosna i lato naszych pradziadków. To wydarzenie jest skierowane w szczególności do dzieci w wieku od 5 do 10 lat. Spektakl jest inspirowany kompozycjami Zygmunta Noskowskiego do tekstów Marii Konopnickiej ze słynnego Śpiewnika dla dzieci i jest świetną okazją, by odkrywać piękno muzyki i literatury poprzez śpiew, taniec i grę na instrumentach. Spektakle szkolne są zaplanowane w dniach 1-3 kwietnia, 8-11 kwietnia, natomiast spektakl familijny – 12 kwietnia. 

W ostatnią sobotę miesiąca, 26 kwietnia, na Scenie Kameralnej OiFP odbędzie się kolejna w tym sezonie transmisja na żywo z nowojorskiej Metropolitan Opera. Publiczność będzie mogła zobaczyć Wesele Figara Wolfganga Amadeusza Mozarta. W tej ponadczasowej komedii usłyszymy znakomite wykonania takich artystów jak Michael Sumuel, Olga Kulchynska i Joshua Hopkins.

W ramach cyklu Trzecia Scena 27 kwietnia w OiFP będzie można zobaczyć spektakl Édith i Marlene w reżyserii Marii Seweryn. To historia wieloletniej przyjaźni dwóch legendarnych artystek – Édith Piaf i Marleny Dietrich i podróż przez emocje, pasje i życiowe zawirowania tych niezwykłych kobiet. Usłyszymy największe przeboje z repertuaru obu artystek, m.in.: La vie en rosePadam, padam i Milord z repertuaru Édith Piaf, a także słynną piosenkę Ich bin von kopf bis fuss auf liebe eingestellt z filmu Błękitny anioł, gdzie tytułową rolę grała Marlena Dietrich. 

Przypominamy także, że w sali wystawowej oraz przestrzeni dolnego i górnego foyer OiFP można oglądać wystawę Oblicza muzyki. Jubileuszowa wystawa pozwala przyjrzeć się historii Opery i Filharmonii Podlaskiej, ukazując sylwetki osób, które przez lata tworzyły i wciąż kształtują to miejsce. To hołd dla pasji, zaangażowania i talentów, które budują wyjątkową atmosferę tej instytucji.

Zapraszamy!