„Echo miłości” w Uzbekistanie z udziałem Pauliny Malinowskiej
Paulina Malinowska, artystka chóru Opery i Filharmonii Podlaskiej, wystąpiła w czwartek, 11 listopada, w Pałacu Turkistan w Taszkencie, podczas koncertu „Echo miłości” z udziałem laureatek Międzynarodowego Festiwalu Piosenki Anna German. Solistom z Polski, Uzbekistanu i Rosji towarzyszyła Narodowa Orkiestra Symfoniczna Państwowej Filharmonii Uzbekistanu pod batutą Maestro Tomasza Labunia, kierownika muzycznego Festiwalu.
– Emocje powoli opadają, ale muszę przyznać, że to było ogromne przeżycie móc zaśpiewać piosenki Anny German w jej rodzimym kraju, a tym większe, że był to występ przed publicznością, dla której jej piosenki są tak bliskie – mówiła po koncercie Paulina Malinowska.
Artystka zaśpiewała dwa utwory Anny German: „Wróć do Sorrento” oraz „Echo miłości” – w duecie z Vladislavem Mikhailovem. Twórczość Anny German jest dla naszej chórzystki szczególnie bliska:
– Moja przygoda z tą artystką rozpoczęła się w 2017 roku, gdy dowiedziałam się o eliminacjach do Międzynarodowego Festiwalu Piosenki – Anna German – wspomina Paulina Malinowska. – Zaczęłam wtedy zgłębiać historię życia tej piosenkarki, przeczytałam jedną książkę, potem następną i kolejną… Poczułam, że mamy wiele wspólnego. Jak się okazało, nawet wzrost – dokładnie taki sam! Zachwyciłam się piosenkami, które śpiewała, pięknem melodii, wrażliwością przekazu, skromnością artystki, tekstami przepełnionymi silnymi emocjami. Zachwycona jej osobą, wzięłam udział w Festiwalu i wygrałam go!
Współpraca z Festiwalem trwa do dziś. W ubiegłym roku, podczas jego siódmej edycji, Paulinie Malinowskiej udało się nagrać teledysk do piosenki „Wróć do Sorrento” z towarzyszeniem Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego pod dyrekcją Tomasza Labunia. Można go zobaczyć TUTAJ.
Publiczność Opery i Filharmonii Podlaskiej mogła w tym roku dwukrotnie podziwiać Paulinę Malinowską w repertuarze Anny German – 14 lutego na naszym kanale YouTube wyemitowaliśmy koncert walentynkowy z okazji urodzin artystki, pod koniec czerwca natomiast w operowym amfiteatrze miał miejsce koncert „Echo miłości”.
TUTAJ można posłuchać rozmowy Andrzeja Bajguza z Polskiego Radia Białystok z Pauliną Malinowską („Podróże po kulturze” z 21 listopada 2021 r.)
Fot.: FB – Państwowa Filharmonia Uzbekistanu
Anna German (źródło: www.festiwalpiosenki.pl)
Jedna z najwybitniejszych artystek polskiej estrady. Urodziła się w dniu 14 lutego 1936 roku w mieście Urgencz, niedaleko Chiwy, w Uzbekistanie. Dzieciństwo spędziła w azjatyckiej części ZSRR: Uzbekistanie, Kazachstanie i Kirgizji. W 1946 roku razem z matką i babcią przyjechała do Polski. Krótko mieszkała w Szczecinie, potem na Dolnym Śląsku – w Nowej Rudzie i we Wrocławiu. Studiowała geologię na Uniwersytecie Wrocławskim. Pod koniec studiów otrzymała propozycję współpracy z teatrem studenckim Kalambur. W 1962 roku zdała egzamin uprawniający do wykonywania zawodu piosenkarki.
Na początku 1964 roku Anna German wyjechała do Włoch na dwumiesięczne stypendium Ministerstwa Kultury i Sztuki. Na II Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu rewelacyjnym wykonaniem „Tańczących Eurydyk” zaczarowała publiczność. Piosenka stała się muzyczną wizytówką Anny German, szlagierem nad szlagierami, obok „Człowieczego losu” najpopularniejszą polską piosenką w repertuarze artystki. Ogromny talent Anny German bardzo wcześnie zauważyli Rosjanie i Włosi. We Włoszech Anna podpisała trzyletni kontrakt z wytwórnią płytową CDI. Miałam zawsze słabość do piosenek włoskich ze względu na ładne melodie, łatwość śpiewania w języku włoskim – mówiła w wywiadach.
28 sierpnia 1967 roku na autostradzie pod Bolonią została ciężko ranna w wypadku samochodowym. Przez siedem dni pozostawała w śpiączce. Nikt nie mógł powiedzieć, czy kiedykolwiek będzie chodziła, a tym bardziej śpiewała. Pięć miesięcy spędzonych w gipsie, długa rehabilitacja i rekonwalescencja, wreszcie tryumfalny powrót na scenę z wielkim przebojem – dla niektórych największym – „Człowieczym losem”, do którego sama napisała muzykę.
Zmarła w 1982 roku w Warszawie. W swoim repertuarze miała ok. 400 piosenek, do wielu z nich sama skomponowała muzykę i napisała słowa. Śpiewała w siedmiu językach. Jako jedyna Polka wystąpiła na Międzynarodowym Festiwalu w San Remo oraz wygrała Konkurs Pieśni Neapolitańskiej.
Fot. na stronie głównej: www.festiwalpiosenki.pl