Artyści Chóru Opery i Filharmonii Podlaskiej prof. Violetty Bieleckiej wystąpią 11 kwietnia w Kościele pw. Ducha Świętego w Toruniu, podczas koncertu organizowanego w ramach projektu Barokowe konstelacje, czyli muzyczna podróż prosto do gwiazd. Koncert odbywa się z okazji Roku Ludzi Nauki z Kujaw i Pomorza, Roku Wilhelminy Iwanowskiej (wybitnej, związanej z Toruniem astronomki) oraz z okazji 340. rocznicy urodzin G.F. Händla.

W przestrzeni późnobarokowej toruńskiej świątyni zabrzmi najbardziej rozpoznawalne dzieło Georga Friedricha Händla – Mesjasz. Skomponowane w 1741 roku oratorium powstało zaledwie w kilka tygodni. Składa się z trzech części – proroctwa nadejścia Chrystusa, opisu jego życia, śmierci oraz zmartwychwstania i zapowiedzi zbawienia ludzkości. Najbardziej popularnym fragmentem utworu jest wieńczący drugą cześć chór Hallelujah, cechujący się potężnym brzmieniem i charakterystycznym motywem muzycznym. Już podczas próby generalnej w Dublinie okrzyknięto Mesjasza arcydziełem. Pełne rozmachu i majestatu dzieło do dziś jest uznawane za symbol barokowej muzyki sakralnej.

Libretto przygotowane przez Charlesa Jennensa składa się z tekstów zaczerpniętych z Biblii Króla Jakuba i Modlitewnika Powszechnego. 11 kwietnia 2025 r. wykonają je soliści: Dorota Szczepańska, Joanna Motulewicz, Zbigniew Malak i Mariusz Godlewski, Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej oraz Toruńska Orkiestra Symfoniczna pod batutą Adama Banaszaka.